Varer, tjenester, arbeidskraft og kapital skal kunne flyttes fritt på tvers av landegrensene som skiller nasjonalstatene som omfattes av EØS-regelverket. Kapitalbeskatningen er derfor viktig for hvor mye kapital som kommer til Spania fra utlandet og hvor stor andel av den spanske kapitalen som forblir i landet.
Kapitalinntektsskatt er en fellesbetegnelse som inkluderer skatter på utbytte, renteinntekter og kapitalgevinst. Denne typen skatter er ofte gjenstand for et komplisert regelverk som inneholder flere fritak og spesialregler. Denne kompleksiteten vanskeliggjør sammenlikninger mellom ulike land, men ved å titte på den høyest mulige skattesatsen er det likevel mulig å skape seg et bilde av forskjellen i kapitalbeskatning.
Kapitalbeskatningen kalkuleres utifra inntektene man har fått ved å gjennomføre ulike transaksjoner i Spania. Som oftest dreier dette seg om inntekter i forbindelse med eiendomsoverdragelser, men man er også pliktig til å betale denne typen skatt på kapitalgevinster (CGT), ved salg av antikviteter, kunstgjenstander og smykker, samt aksjer og forretningsvirksomheter.
I år 2000 ble det inngått en bilateral skatteavtale mellom Norge og Spania for å unngå dobbeltbeskatning når det gjelder skatt på inntekt og formue. Så vidt det angår Spania inkluderer denne avtalen blant annet skatt på alminnelig arbeidsinntekt, formuesinntekter og skatt av inntekt ved handels- og industrivirksomhet.
I statsbudsjettet for 2016 legges det fra den norske regjering sin side opp til at eierinntekter i Norge fra og med inntektsåret 2016 beskattes som ordinær inntekt på 25 prosent. Det vil si en reduksjon på to prosent sammenlignet med i fjor.
I 2012 lå Spania sin maksimalskatt på kapitalgevinster på 27 prosent, nesten fire prosent over det som den gang var gjennomsnittet i EU-området. Men, etter flere år med økonomisk krise er landets kapitalbeskatningen blitt vesentlig redusert de siste årene for å tiltrekke seg utenlands kapital og investeringer. I dag beskattes kapital i Spania til en flat prosentsats pålydende 20 prosent for ikke-residente. Noe som altså er vesentlig lavere enn den norske kapitalbeskatningen og det som var tilfelle for kun få år siden.









