Spansk reiseliv og turisme har vært nede for telling i godt over ett år. Nå øyner alle en mulig bedring, det er gryende optimisme i bransjen.
Kommentar Jon Henriksen
Det at grensene har åpnet opp i større grad og restriksjonene er færre, bidrar til å skape framtidstro og håp. Barer og restauranter fylles opp, butikkene melder om økt omsetning. Sakte, men sikkert er det noe mer fart på det spanske samfunnshjulet.
Samtidig vet vi at sommeren blir ganske dårlig sammenlignet med for eksempel 2018 og 2019. Det kommer blant annet av at britene først har meldt sin ankomst fra september av. Statsminister Boris Johnsons månedslange ekstrarestriksjoner ødela mye av sommeren for reiselivsbransjen. Positivt er det imidlertid at hotellene og flyselskapene melder om økt britisk interesse fra høsten av. Britene er og blir den første turistgruppa av alle i Spania, selv etter Brexit.
Et gledelig trekk som registreres, er at det innenlandske markedet fungerer bra. Folk i Spania kan reise mellom regionene og mange søker ut mot kysten. Både hoteller og de som leier ut ferieleiligheter ved Middelhavet, melder om økt pågang. 85 prosent av alle bestillinger så langt i sommer gjelder bookinger foretatt av personer som allerede er bosatt i Spania.
«2021 blir bedre for spansk reiseliv
enn 2020, optimismen kommer tilbake»
Forhåpningene som reiselivsbransjen har til sommeren, var at det skulle komme 45 millioner turister til landet i år. Det er litt over halvparten av det som har vært en realitet de siste årene. Spørsmålet er om ikke man har spent forventingsbuen noe høyt, men at 2021 blir bedre enn 2020 er vi ganske sikre på. Det er altså en god start på en ny normalitet.
Ser vi på tallene for internasjonal turisme, så er nedgangen på hele 83 prosent i første kvartal i år. Det er UNWTO Index, laget av World Tourism Organization, som viser dette. Rundt om i verden var det 180 millioner færre ankomster sammenlignet med første kvartal i fjor. De to første månedene i fjor var ganske normale. Det var først fra slutten av mars at det var bråstopp for reiselivet. Sammenligningsgrunnlaget blir dermed noe haltende.
Første kvartal i år har de internasjonale turistinntektene gått ned med 64 prosent, som tilsvarer et fall på 900 milliarder amerikanske dollar. Det dreier seg altså om svimlende summer.
Zurab Pololikashvili, som er generalsekretær i UNWTO sier i en kommentar, at det er mange tegn til bedring for reiselivet. Den eneste usikkerheten er knyttet til at coronapandemien skal blusse opp igjen i form av at nye virus- og mutasjonsvarianter ødelegger.
Nøkkelen til at samfunnene igjen skal over på et normalt er nivå er vaksinering. Stadig flere verden over blir ferdigvaksinert og med det lempes det på reiserestriksjonene. Dermed våger folk å bestille flybilletter til utlandet igjen. Det at testing for coronavirus skal bli gratis eller billigere etter hvert, er også en stor fordel.
Prognosene viser at spansk reiseliv gradvis vil hente seg inn igjen, men vi må helt til 2024 før landet kan forvente å få ca. 80 millioner turister på besøk. På veien dit, får vi glede oss over at det er progresjon og lysere framtidsutsikter enn det var på samme tid i fjor.
Foto: -Sakte, men sikkert går det spanske samfunnshjulet igjen litt fortere. Det er gryende optimisme å spore, skriver ansvarlig redaktør i SPANIA I DAG, Jon Henriksen i denne kommentarartikkelen.









