-Det er et stort spenningsmoment knyttet til hvor stor netthandelen blir denne jula. Fem av ti handlet på nettet i fjor. I år blir tallene høyere, skriver ansvarlig redaktør, Jon Henriksen i SPANIA I DAG.
Allerede i oktober kom julevarene i butikkene. Siden har forretningene gradvis rigget seg for julehandelen. Jula starter på mange måter tidligere og tidligere i alle land. Britene er blant de som er tidligst ute av alle, men spanske butikker kommer med julevarene tidlig de også.
Meninger: Jon Henriksen
Dette er en trend mange misliker, men det er en realitet vi som forbrukere kan gjøre lite med bortsette fra og ikke kjøpe julevarer i oktober.
Nordmenn skal bruke 58 milliarder kroner på jula i år. Det er en økning på 1,5 prosent sammenlignet med i fjor. I gjennomsnitt bruker hver innbygger 10 850 kroner på gaver og mat i desember. Verdt å merke seg er at butikkenes omsetning er 27 prosent høyere i desember enn i de 11 andre månedene. Det forteller i klartekst hvor betydningsfull julehandelen er for mange bransjer i Norge.
Situasjonen er ganske lik i Spania. Butikkene er avhengig av julehandelen og spanjolene bruker da også ganske mye penger om jul. I gjennomsnitt er det forventet at hver innbygger skal bruke i overkant av 900 euro – altså vel 9 000 kroner. I gaver vil spanjolene bruke ca. 330 euro per innbygger. Totalt sett noe mindre enn det Ola og Kari spenner av penger, men det dreier seg om ganske mye likvider når vi vet at lønnsnivåene i all hovedsak er svært forskjellig.
Spanjolene bruker også
mye penger i desember
De siste årene har det vært knyttet et stort spenningsmoment til hvor stor andel av julehandelen som vil foregå via netthandel. 5 av 10 handlet julegaver på nett i fjor. Tallene kan bli høyere i år. Det vil forkludre omsetningen i negativ retning for de lokale driverne.
Det spanske postvesenet Correos har ansatt 5 000 personer i midlertidige stillinger for å kunne ta imot og levere alle pakkene i forbindelse med Black Friday og julehandelen. I desember venter det spanske postvesenet en økning i antall pakker på 21,5 prosent. Postordregiganten Amazon, som etablerte seg i Spania i 2011, har ansatt over 4 000 personer ekstra for å møte netthandelen i desember og januar. Første uka i januar er det nemlig salg i spanske butikker.
Det er flere årsaker til at netthandelen øker. Ønske om å spare tid, penger og redusere stress er tre åpenbare årsaker. De som velger å handle tradisjonelt i fysiske butikker, ønsker å se og kjenne på varen. Man ønsker veiledning og vet at det er enkelt å få byttet produktene.
Veiledning er stikkordet. Fysiske butikker har mange utfordringer å slåss mot sammenlignet med nettbutikkene, men profesjonalitet, kompetanse og høy servicegrad er verktøy som kan benyttes. Imidlertid nytter det ikke å ha unge, tyggegummityggende ekspeditører uten kunnskap og interesse for faget foran og bak disken.
Jula har blitt kommersialisert. Det skjedde for mange år siden og er slik sett ingen nyhet. Det er heller ikke noe nytt at jula er tid for refleksjon, ettertanke, god mat, tradisjoner og hygge. Folk kommer sammen i godt lag på den mørkeste tiden av året. Det skaper samhold og glede, som naturligvis er viktigere enn antall julegaver.
Ha en fortryllende jul alle sammen. Det er bare å glede seg. Hilsen oss i SPANIA I DAG.