-Skillet mellom de som henger med på den teknologiske utviklingen og de som ikke gjør det blir større og større. Det er dypt urettferdig at de 400 000 som ikke behersker teknologien faller utenfor, skriver ansvarlig redaktør i SPANIA I DAG, Jon Henriksen.
Norge er det mest digitale samfunnet i verden. Det kan vi skryte av, men medaljen har også en bakside. De eldre, som ikke bruker digitale tjenester, blir hardt straffet.
Kommentar Jon Henriksen
Det er anslagsvis 400 000 nordmenn, primært eldre og syke, som ikke makter å benytte seg av digitale tjenester. Det koster dem flere tusener av kroner i ekstra gebyrer. De eldre har ikke vokst opp i en verden full av apper og føler seg maktesløse.
Hele 44 prosent av nordmenn mellom 75 og 79 år oppgir i en undersøkelse at de aldri har brukt internett. Kun fire prosent oppgir at de har gode ferdigheter på internett. Det har altså oppstått en dyp kløft mellom de som bruker digitale verktøy, og dem som ikke kan eller vil.
Det digitaliserte samfunnet har kommet for å bli. Det er vel og bra, men når så mange mennesker mister muligheten til å delta i samfunnet og få tilgang på tjenester man har krav på, sier det seg selv at det er utfordrende.
Det å betale regninger via bank, bestille billett på bussen eller betale i dagligvarebutikken er vanskelig for mange. Kassene i dagligvarehandelen byttes ut mot selvbetjente scannere som den selvfølgeligste sak av verden.
Det koster ekstra å betale regningen via såkalt brevgiro enn på nett. Bruker du ikke ny teknologi går du også glipp av rabatter. Det er på de digitale flatene det skjer. Fastlegen treffes ikke lenger på telefon, men via nettsiden Helse Norge. Dette er dypt urettferdig.
Bankene sluttet for en tid tilbake å sende ut månedlig kontooversikt. De eldre reagerte og regjeringen påla bankene å endre praksis. Det offentlige selv må også tenke grundig igjennom hvilke tjenester som skal digitaliseres og ikke minst hva som fortsatt må skje på gamlemåten. Unge skrivebordsbyråkrater ser bare på fordelene og glemmer ulempene. Det er bare Stortingspolitikerne og regjeringen som kan være vaktbikkje og påse at de eldre ikke glemmes.
Teknologien går i en rasende fart og det er flere enn de eldre som etter hvert kan få problemer med å tilpasse seg. Skillet mellom de som makter å henge med og de som faller fra vil øke. Vi får et A- og B-lag, som ingen er tjent med.
Lignende utfordringer varsles fra andre land, der i blant Spania, men siden den teknologiske utviklingen ikke har kommet så langt som i Norge, er ikke temaet satt på dagsorden i det offentlige ordskiftet i samme grad – ennå.









