Kjøpsprosessen for eiendom i Spania er svært enkel og oversiktlig. Etter at man har letet lenge og langt akkurat sin drømmebolig i Spania er det på tide å forhandle om pris og legge inn bud.
Når budet er akseptert vil megler eller advokat sette opp en reservasjonskontrakt mellom kjøper og selger. Kontrakten fastsetter betingelsene man er blitt enige om. Den endelige kjøpekontrakten eller skjøtet, som i Spania kalles ”escritura”, vil senere signeres hos notarius publicus.
Reservasjonskontrakten er gyldig når den er signert av begge parter og depositum er betalt. Hvis kjøper kansellerer kjøpet, vil han tape depositumet. Bryter selger kontrakten, må vedkommende betale det dobbelte av depositum til kjøper. Beløpet innbetales til advokatens klientkonto og vil utbetales til selger først ved signering av skjøtet.
Signering av skjøte hos notarius publicus og overtakelse av boligen
Signering av skjøtet skjer hos notarius publicus og kjøper tar over boligen. Skjøtet er også kjøpekontrakten mellom partene.
Notarius er en offentlig oppnevnt nøytral person som skal ivareta både selger og kjøpers interesser, herunder å sørge for at oppgjøret blir korrekt.
Notarius skal blant annet påse at selger faktisk eier boligen, at kjøpesummen betales, at oppgjøret er korrekt, at det ikke er heftelser på boligen i eiendomsregisteret m.m. Hos notarius må kjøper og selger/utbygger møte personlig, eventuelt kan advokater representere partene med en fullmakt. Det er en rekke dokumenter som må medbringes, blant annet en ¨bankbekreftelse.” Denne bekreftelsen fastslår at en spansk bank har mottatt pengene fra kjøper og hvilken bolig som skal kjøpes.
I tillegg må kjøper på forhånd ha opprettet et såkalt NIE nummer – dette er et nummer for identifikasjon hos de spanske skattemyndighetene. Ved undertegning hos notarius må man også bringe med gyldig pass.
Ved undertegningen fremvises bekreftelse på betaling av kjøpesummen til selger/utbygger. Kjøper vil motta nøkler til boligen og eventuell annen nødvendig informasjon.
Etter undertegning av skjøtet skal skatter og avgifter betales. Deretter sendes skjøtet sammen med skatteoppgavene til eiendomsregisteret. Det tar ca 2 måneder fra undertegning til du mottar originalt skjøte på boligen. Strøm og vannkontrakter kan ikke inngås før etter overskjøtingen. Når boligen er overtatt må eventuelle felleskostnader innbetales, samt lokale skatter og avgifter betales.
Stegene i kjøpsprosess i korte trekk
- Visning og bud.
- Dersom bud aksepteres signeres en reservasjonskontrakt.
- Kjøper innbetaler depositum.
- Eiendomsregisteret sjekkes for heftelser på bolig.
- Kjøpesummen samt omkostninger overføres til egen bankkonto.
- Kjøper og eier møtes hos Notarius Publicus for signering av kjøpsavtale/skjøte og overrekkelse av nø Boligen regnes så for overtatt.









