Regjeringen truer nå spanske kommuner med at de må betale tilbake pengene de har mottatt knyttet til såkalte lavutslippssoner (ZBE) i byene. Det dreier seg om 1 500 millioner euro, som Spania har mottatt fra EU.
Fra 2022, altså i år, har 151 spanske byer med over 50 000 innbyggere forpliktet seg til å innføre utslippssoner. Arbeidet går tregt, og det er bakgrunnen for at regjeringen har sendt brev til kommunene og bedt de få opp farta. Riset bak speilet er altså at de må betale tilbake midlene de har fått for å gjennomføre prosjektet.
Foreløpig er det kun 28 kommuner som har iverksatt lavutslippssoner. I Barcelona er man uenig i hele planen og vil ikke ha slike reguleringer før tidligst i 2027.
Hele poenget er at det skal innføres oblater på bilene og skilting i byene. Det er flere typer oblater alt ettersom hvor gammel bil du har og hvor mye den forurenser. Vi snakker om oblater kalt Eco, 0, C, B og A. De eldste fossile bilene kan glemme å kjøre inn i byenes sentrum, og om de få kjøre inn i bykjernen får de ikke parkere der.
DGT, det spanske trafikkdirektoratet, utsteder oblater. Det fås også på trafikkstasjonene. Imidlertid ligger kommunene bakpå, så stress ikke. Hvis du er i tvil, kan du kontakte rådhuset der du bor for å få en oppdatering i forhold til situasjonen i akkurat din kommune.
Hva mener du om slike trafikkrestriksjoner for å få bedre luftkvalitet?









