Campingplassen La Marina Resort i Elche er Europa aller beste. Campingplassen har vunnet omfattende konkurranse.
Av Bjørn J. Klein
Det er det ledende selskapet innom turisme og camping, Auto Camper Service International (ACSI), som arrangerte en nettbasert avstemming blant 50.000 bobileiere i Europa, hvor målet var å velge den beste campingplassen i Spania.
Står ikke tilbake
Deltagerne i avstemmingen kom fra åtte land, hvor campingplassen La Marina Resort i Elche i Alicante-provinsen altså vant.
La Marine Resort er en campingplass som ikke står tilbake for noe hotell eller turistleiligheter. Her kan man velge overnattingsform mellom bungalower og villaer på den ene side, telt eller bobilplass på den andre side.
Campingplassen er på hele 120.000 kvadratmeter, hvor det er svømmebassenger, restauranter, spa, treningssenter, supermarkeder og et badeland. At ligger inntil en super badestrand merket med blått flagg.
Delt i tre segmenter
La Marina Resort er medlem av en kjede, som har campingplasser bygd på samme filosofi og innhold flere steder i Spania. Det gjennomføres flere målinger på hoteller og campingplasser i de europeiske land, og de som jobber med dette er de store nettbaserte aktørene som, hotels.com, tripadviser.com, booking.com med flere, som har booking-tjenester til hotell og camping.
Den spanske turist næring er delt i tre hovedsegmenter, hotell, appartment og camping og de viser frem statistikk på disse segmentene. Det hele er basert på antall overnattingsdøgn for utlendinger som kommer til Spania på ferie.
Coronapandemien slår ut på tallene i 2020, mens 2021 er nesten sammenfallende med 2019. 6,7 millioner overnattinger på hotell i 2021, mot 1,2 millioner overnattinger i 2020. Appartement har 2.2 millioner overnattinger i 2021, mot 498.000 i året 2020.
Sverige, Danmark og Norge
På campingsiden utgjør antall overnattinger i 2021 826.000, mot 356.00 overnattinger i 2020. For året 2019 viser tallene i samme rekkefølge, hotell, appartement, og camping, 9,7 millioner overnattinger, 3,2 millioner overnattinger, 804.000 overnattinger.
2022 vil passere antall overnattinger fra 2019. Det ligger en usikkerhet i 2022 som ennå ikke er avsluttet, og det er utviklingen i Europa knyttet til krigen i Ukraina og prisstigning som har fulgt denne krigen.
Av utenlandske turister som besøker Spania, topper fortsatt Storbritannia og Tyskland statistikken fra de samme årene. Tyskland hadde 2,0 millioner overnattinger i 2021, 455.000 i 2020, og i 2019 2,4 millioner. Storbritannia hadde 1,9 millioner overnattinger i 2021, 560.000 i 2020 og i 2019 3,5 millioner.
Norge, Sverige og Danmark ligger naturlig nok, et godt stykke under de store nasjonene som besøker Spania. Sverige topper med i 2021 med 412.000 overnattinger, mot Danmark 268.000, og Norge med 241.000.
Foto: www.comunitatvalenciana.com









