I Spania har man undersøkt eventuelt forskjeller, som har oppstått under coronapandemien, målt mot den samme undersøkelsen om livskvalitet før pandemien traff landet. Funnene er ganske interessante og noe overraskende.
Av Bjørn J. Klein
3 000 mennesker i de femten største byene i Spania har deltatt. Undersøkelsen omfatter områder som sikkerhet, helse, utdannelse, tilbud på opplevelsessiden, forurensing og miljø, jobbmarkedet, offentlige kommunikasjoner og eiendomsmarkedet.
Her er byene
Byene denne undersøkelsen gjelder er; Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, Zaragoza, Malaga, Murcia, Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria, Bilbao, Alicante, Cordoba, Valladolid, Vigo og Gijón.
Resultatet er at det ikke er synbare forskjeller i svarene før eller under pandemien. Det er litt overraskende.
Ikke som forventet
Og som alltid, stemmer ikke svarene med det man egentlig hadde forventet. Madrid og Barcelona -som man trodde skulle score høyt på opplevelsessiden – kom faktisk på bunnen. Toppscore var beregnet til 100 poeng, og de respektive byene fikk henholdsvis 56 og 55 poeng.
Resultatene, eller svarene for byene har liten forankring til knyttet til geografisk beliggenhet eller værforhold, som varm vinter, tidlig vår eller fin høst. Fire av de fem byene som scorer høyest ligger nord i Spania.
Alicante på det jevne
Vigo, som ligger Nord-vest i Spania i Galicia, scoret mest på sikkerhet, best på forurensing og miljø for byens innbyggere, med hele 70 prosent.
Zaragoza og Bilbao kommer nest best ut av meningsmålingen med samlet poengsum på 69 prosent. Zaragoza fikk dårligste karakter på mangelfull rengjøring av gater og torg. Bilbao fikk høye poeng for sine kultur besittelser, herunder museer og fikk også topp score på helse arbeid.
Eiendomsmarkedet
Cordoba kommer, sammen med Valladolid, på 68 prosent, mens Cordoba scorer på sin store moské. Alicante og Malaga scoret 64 prosent og sammen og var helt på linje med undersøkelsen før pandemien. Madrid, Sevilla og Malaga får dårlig oppslutning for helse og omsorg, som er knyttet til COVID 19-behandling på sykehusene.
For alle byene i undersøkelsen har omsetning av hus og leiligheter stagnert i pandemiperioden, som har sammenheng med utvidet bruk av hjemmekontor.
Offentlig kommunikasjoner scorer ikke noen av byene nevneverdig poeng på i undersøkelsen, noe igjen som tilskrives pandemien og nedstenging av byene. Akkurat her er det stor forskjell på undersøkelsene før og under pandemien.
De to store byene Madrid og Barcelona har selvsagt hatt de største utfordringene under pandemien, som helt sikkert må tilskrives deres plassering.
Ingen store forandringer for innbyggerne i Alicante når det gjelder livskvalitet før og etter coronapandemien.









