Klokka 11.00 mandag møtes EU-landene til videokonferanse, akkurat som i går, for å se om det er mulig å komme fram til en felles, koordinert løsning når det gjelder eventuell stans av all flytrafikk fra Storbritannia. Spania er blant landene som ønsker en felles front i denne saken.
Etter at det ble funnet en ny type corona-virus i Storbritannia nølte ikke flere EU-land med å stenge grensene for britene. Spania og Norge er blant landene som er avventende, men det kan altså komme ny beskjed når som helst. Det vil betyr at de slutter opp om beslutningen fra i går om blant annet å stanse all flytrafikk fra Storbritannia.
Nederland, Belgia, Østerrike, Tyskland, Italia, Irland, Frankrike, Sveits, Sverige og Danmark har allerede satt ned foten og venter altså ikke på noen felles løsning.
Inntil videre vil Spania intensivere PCR-testingen og kontrollene ved alle lufthavnene. I skrivende stund må du kunne dokumentere negativ PCR-test, som ikke er eldre enn 72 timer.









