Lena Vukov og mannen dro fra Norge for at deres 12 år gamle datter skulle realisere drømmen om å bli tennisstjerne. Nå lever jentungen og pappan ut drømmen på Spanias beste tennisakademi i Burgos – nesten 70 mil unna – mens mamman har investert alle sparepengene i en velværesalong i Quesada.
AV KNUT JOHANNESEN
Det serbiske ekteparet var begge sykepleiere utdannet i Norge med Oslo som jobb- og bosted. Etter hvert som deres unge datter fikk sin altoppslukende interesse for tennis, har det styrt deres liv. Sykepleien ble lagt på hylla og pappan tok utdannelse som profesjonell tennistrener.
– De siste fem årene har sporten styrt alt. Det var eneste grunn til at vi flyttet til Spania, forteller Vukov.
Mens husbonden og tennistalentet lever ut drømmen i Burgos, har Lena og de to øvrige barna sitt liv i Quesada. Mannen drev tidligere en tennisskole i området, men da tilbudet om en super jobb på Spanias fremste akademi for tennis dukket opp, flyttet han med den ambisiøse datteren til nord-Spania.
– De er langt unna, men for meg er det godt med dager der ikke alt handler om tennis, medgir hun med et smil.
Velvære i nordlys
I hovedgaten Avenida de las Naciones i Quesada finner vi velværesenteret Aurora Borealis – eller “nordlyset” på norsk. Et vakkert, naturlig fenomen.
– Her har jeg investert mine oppsparte midler, forteller Vukov mens hun viser oss rundt i de lyse, minimalistiske og innbydende lokalene mens dempet jazzmusikk fyller rommene med vellyd og gode energier.
– Jeg er stolt over det vi har fått til. Det er et unikt sted der vi har satset på høy kvalitet i alle ledd. Alt er skapt etter norsk standard; alt er på stell, forklarer hun.
– Dårlig timing
Hun har heller ikke sluppet unna ringvirkningene av pandemien i sitt nye liv.
– Vi signerte kontrakten om å kjøpe senteret to uker før pandemien brøt løs i mars. Dårlig timing, kan man si, men hva visste vel vi. Vi brukte tida til å pusse opp fram til vi åpnet 1.juni, forteller hun.
– Det gikk helt strålende i omlag tre måneder. Vi fikk en stor kundegruppe med skandinaviske pensjonister som kom igjen både fire og fem ganger. Etter hvert reiste jo mange skandinaver hjem og kundegruppen krympet, medgir hun.
Nå håper hun, som alle andre, at virkningen av corona-pandemien vil minske og at samfunnet igjen kan gå tilbake til normalen.
Stiller høye krav
Eieren stiller høye krav til både ansatte og på produktet som leveres.
– Vi tilbyr kun det beste og setter kundene i sentrum. Vi møter dem med stor respekt. Vår visjon er å fremme det fine og skjønne ethvert menneske har. Alle er vakre på sin måte, påpeker hun. I senteret benyttes kun behandlinger med organiske midler.
– Alle kan føle seg trygge her med de ekstra tiltak vi gjør i forhold til coronaen. Vi steriliserer alt utstyr og vi benytter kun engangsutstyr. Vi er oppdatert på miljøsiden og med hensyn til alle klimatiltak, kan hun forsikre.
Ettersom kundegruppen stort sett er godt voksne kan klinikken tilby både henting og bringing av kundene. Transport fra hjem til klinikk og tilbake er inkludert i behandlingen for alle over 65 år og for behandlinger over 59 euro. Transporten gjelder Rojales, Torrevieja og Orihuela Costa. Gratis parkering tilbys også.
Bredt tilbud
Når man trår over terskelen møtes man av deilige dufter, en smilende innehaver og liflig, dempet musikk. Og så er det bare å velge hva man vil forskjønne og behandle fra topp til tå.
– Vi har en svensk frisør som har frisert både kongelige og Eurovision-artister, vi har en svensk jente som har manikyr og forlengelse av vipper som spesialfelt, en dermatolog som setter botox, en erfaren tysk massør, en tysk fotpleier og meg selv som sykepleier. Jeg er også i gang med en master i estetisk medisin, røper hun.
– Vi har høy kvalitet på både ansatte og alt hva vi tilbyr. Vi er perfeksjonister på alle plan, hevder hun.
Men så var det dette med coronaen da…
– Kanskje kan vi se det fra et positivt utgangspunkt? Når hverdagen er litt trøblete og vanskelig kan man kanskje forskjønne og lyse opp dagen med å skjemme bort seg selv litt, frister Lena Volkov.
Eller som en eldre, dansk dame, som hadde fått beskjed om at hun fikk innreise til Spania kun av spesielle grunner, mente at et besøk på Aurora Borealis i Quesada måtte være grunn god nok.

Eier av Aurora Borelis – Lena Vukov – anestesisykepleier, master student og trebarnsmor smiler fornøyd: – Vårt engasjement, kompetanse og erfaring setter kundene stor pris på. Det at vi oppnår gode resultater og at kundene er fornøyd med våre tjenester, gjør meg ubeskrivelig glad.

Botox-behandling er svært populær – den mest effektive rynkebehandling som gir et friskere og yngre utseende. Her forklarer dermatologen og sykepleier hvordan behandlingen utføres.

Fotpleie er viktig. Føttene våre trenger vedlikehold slik at vi unngår ulike, kroppslige problemer. Her utfører en erfaren fotterapeut god fotpleie mens klienten nyter en kopp kaffe i en massasjestol.










