En mann har omkommet og to andre er fortsatt savnet etter at kraftig regn utløste alvorlig flom over Costa del Sol søndag, noe som tvang hundrevis til å flykte fra hjemmene sine.
Offeret ble funnet død i Cartama, vest for Malaga, rundt klokken 17.00. Han hadde blitt meldt savnet fra Alhaurin el Grande sammen med en annen mann bare noen timer tidligere.
Politiet tror mennene, 53 og 54 år gamle, forsøkte å krysse Fahala-elven til fots etter å ha innsett at de ikke kunne fortsette reisen med kjøretøy – men til slutt ble de revet med og ført nedstrøms av vannmassene.
Letingen pågår etter den andre reisende, sier myndighetene, samt etter en annen mann som forsvant fra Illora i Granada etter å ha forsøkt å krysse en bekk på motorsykkelen sin i går rundt klokken 10.30.
Tragedien kom da kraftig regn og kraftig hagl herjet over Malaga-provinsen tidlig søndag morgen. Dette førte til at Guadalhorce-elven gikk over sine bredder og skadet mer enn 80 hjem og bedrifter, samt rundt 40 kjøretøy i området.
Drevet av stormen brøt elven over sine bredder etter å ha nådd en historisk høy nedbør på nesten seks meter.
Innbyggere i 27 kommuner – inkludert Malaga, Cartama, Alhaurin el Grande og Coin – mottok nødvarsler på telefonene sine som oppfordret dem til å flytte til høyereliggende områder.
Lokalbefolkningen beskrev en natt med terror i Cartama da flomvannet strømmet inn i hjemmene deres.
Innbygger Miguel Luque fortalte MalagaHoy: «Du hører regnet og haglet falle, og det føles som om verden er i ferd med å gå under.»
Stormen som rammet Malaga-provinsen var en del av et bredere rødt varsel som ble erklært av Spanias værbyrå AEMET for Costa del Sol og Guadalhorce-dalen på søndag.
AEMET advarte om ekstrem nedbørsrisiko på opptil 120 liter per kvadratmeter på 12 timer.
Etter hvert som regnet avtok, ble varselet senere nedgradert til oransje og deretter gult.









