Spanske eksperter sender ut advarsler om risiko for hjertesvikt til langtidsbrukere av melatonin.
Melatonin er et nevrohormon som pinealkjertelen naturlig produserer for å regulere søvnsykluser.
Den syntetiske versjonen imiterer denne naturlige effekten og er tilgjengelig i en rekke former, inkludert gummies.
I motsetning tilstore deler av Europa er forbruket av melatonin uregulert i Spania – noe som bekymrer eksperter etter at en ny studie har avdekket en sammenheng mellom langvarig bruk av melatonin og hjertesvikt.
I undersøkelsen, utført av American Heart Association, analyserte eksperter fem års kliniske journaler for over 130 000 voksne diagnostisert med søvnløshet – den sammenlignet de 65 414 deltakerne som har tatt melatonin med de som aldri har inntatt tilskuddet.
Funnene viste at brukere av melatonin (i minst 12 måneder) hadde 90 % større sannsynlighet for å få hjertestans innen en femårsperiode enn de som ikke brukte det.
Melatonin-takere har også tre og en halv ganger større sannsynlighet for å bli innlagt på sykehus med hjertesvikt og dobbelt så stor sannsynlighet for å dø av hjerterelaterte årsaker enn gruppen som ikke har tatt melatonin like lenge.
«Melatonintilskudd blir i økende grad ansett som et trygt og naturlig alternativ for bedre søvn, derfor var det overraskende å observere en like konsistent og signifikant økning i alvorlige helseproblemer», sier Ekenedilichukwu Nnadi, hovedforfatter av AHA-undersøkelsen.
Nnadi, og studiens andre forfattere, har vært ærlige om de metodologiske begrensningene i undersøkelsen sin – den har ennå ikke gjennomgått fagfellevurdering, og mangel på presisjon betyr at presise konklusjoner ikke kan trekkes.
De ekskluderte imidlertid alle deltakere som hadde blitt diagnostisert med hjertesykdommer før de tok melatonin, og de som tar en annen form for sovepille.
Til tross for begrensningene viser studien fortsatt en sammenheng mellom melatonin og hjertesvikt, et funn som får spanske eksperter til å advare alle melatoninbrukere.
Undersøkelsen fremhever den motstridende naturen ved å kunne konsumere et ikke-nøytralt nevrohormon uten noen form for kontroll, sier Manuel de Entrambasaguas, koordinator for Grupo de trabajo de Insomnio de la Sociedad Espanola del Sueno (SES).
Spesialisten hentyder til at tilskuddet gis til barn uten resept, og understreker at det må vies mer oppmerksomhet til bruken av hormontilskudd over hele Spania.









