Den Spanske meteorologen Mario Picazo advarer om at Barcelona kan nå 50 grader Celsius i løpet av de kommende dagene.
På sin mediekanal El Tiempo sa Picazo at somrene blir «varmere og varmere, med temperaturer som kan nå 50 grader i skyggen».
«Dette er scenariet byen Barcelona forbereder seg på, og prøver å forutse situasjoner med ekstrem varme som kan forårsake strømbrudd, forstyrrelser i bymobilitet eller begrenset tilgang til medisiner, blant andre konsekvenser», la han til.
«Varmen intensiveres, men den gjør det enda mer i bymiljøer. I byer må vi ta hensyn til fenomenet kjent som urbane varmeøyer. Asfalten på gater og veier, sammen med bygninger, holder på varmen og legger til flere grader til de allerede høye temperaturene på grunn av ankomsten av varme luftmasser, som er vanlige om sommeren.»
Picazo tilskriver de «stadig varmere og fuktige» somrene i Barcelona og andre middelhavsbyer til stigende havtemperaturer.
Han sa at luftfuktigheten gjør temperaturer på 32 grader til 40 grader.
Med et budsjett på 11,6 millioner euro utvikler Barcelonas bystyre en «varmeplan» med en tidslinje frem mot 2035 for å utvide antallet «klimaboliger» som svar på den oppvarmede kystbyen.
«Hensikten er å gradvis implementere alt som er installert eller lært av denne erfaringen. Byen står i økende grad overfor ekstreme hetebølger, som har en tendens til å vare lenger», sa Picazo.