Illustrasjonsfoto.
Minst syv mennesker omkom onsdag da en båt med rundt 180 imigranter kantret mens den ble eskortert til en havn på Kanariøyene.
Tragedien skjedde da fartøyet nærmet seg La Restinga på øya El Hierro.
To fem år gamle jenter var blant de omkomne, mens en 16 år gammel jente og fire kvinner også var ofre, ifølge nødetatene.
«Det er en utrolig trist hendelse som gir innvandringstragedien et menneskelig ansikt», sa regjeringens delegat på Kanariøyene, Anselmo Pestana.
Statsminister Pedro Sanchez sa i et innlegg på sosiale medier: «Dramaet som opplevdes i El Hierro burde røre oss alle. Liv som gikk tapt i et desperat forsøk på å finne en bedre fremtid.»
Sjøredningstjenesten oppdaget båten rundt 10 kilometer fra land og eskorterte den til La Restinga.
Båten med åpent tak sank da den nærmet seg havnen.
En talsperson for sjøredningstjenesten sa at mange av passasjerene så ut til å løpe til den ene siden av det usikre fartøyet, noe som fikk det til å kantre.
Videoer fra kringkasteren TVE viste båten synke og folk – inkludert barn – hoppet i vannet, og mange prøvde å klatre opp på det nærliggende sjøredningsfartøyet mens mannskapet kastet redningsvester til dem.
Talsperson for Cruz Roja, Alexis Ramos, sa at medlemmer av flere lokale dykkerklubber hjalp til med redningen, inkludert mange spesialistdykkere.
Et helikopter ble satt inn for å hjelpe redningsmannskaper med å plukke folk opp av vannet.
Migrantrettighetsgruppen Caminando Fronteras sa i januar at over 10 000 mennesker døde i fjor da de forsøkte å nå Kanariøyene fra Afrika.
Atlanterhavsruten er spesielt farlig ettersom uvær lett kan kantre de skjøre fartøyene som brukes av de fleste imigranter, som betaler store pengesummer for den farefulle reisen.









