Sør-Spania slo alle rekorder for antall turister og besøkende i mars måned i historien.
Ifølge det spanske nasjonale statistikinstituttet (INE) landet 1 055 017 internasjonale turister i regionen i mars 2025, 10,2 % mer enn samme måned i fjor.
De brukte 1,5 milliarder euro, 9,5 % mer enn i mars 2024, noe som gjør at turistenes totale forbruk i 2025 var 3,6 milliarder euro i årets første kvartal, en økning på 8,6 % sammenlignet med samme periode i fjor.
Til tross for denne økningen falt gjennomsnittlig forbruk per turist noe i mars til 1 510 euro, 0,65 euro mindre enn samme periode i fjor.
Gjennomsnittlig daglig forbruk økte imidlertid med 8,7 % i mars til €167, noe som gjør gjennomsnittet så langt i år til €163, en vekst på 8,3 % sammenlignet med første kvartal i 2024.
I løpet av årets tre første måneder økte også gjennomsnittlig forbruk per besøkende med 1,09 % til €1 432.
Dette kan kanskje forklares med reduksjonen på 6,7 % i antall dager turister oppholdt seg i regionen, med et gjennomsnitt på 8,8 dager i Andalucia.
I mars var dette tallet 9,04, 8,6 dager mindre enn gjennomsnittlig besøkendes opphold i mars 2024.
Andalucia slo også det populære turistknutepunktet Catalunya, som genererte €1,4 milliarder fra besøkende i mars i år.
På nasjonalt nivå genererte utenlandsk turisme i Spania €9,1 milliarder i løpet av mars måned, en økning på 5,6 % sammenlignet med samme måned i fjor.
Turister brukte rundt 23,5 milliarder euro i Spania i løpet av første trimester av 2025, en økning på 7,2 % sammenlignet med de tre første månedene av 2025.
I gjennomsnitt brukte besøkende 1 382 euro på sin spanske ferie, en økning på 1,7 %, og det daglige forbruket økte også med 4,5 % til 188 euro.
I mars kom majoriteten av Spanias turister fra Storbritannia (15,8 %), etterfulgt av Tyskland (14 %) og nordiske land (8,8 %).
Storbritannia brukte også mest penger i første trimester av 2025, og sto for 15,9 % av de totale turistutgiftene, etterfulgt av tyskere (12,3 %) og nordiske besøkende (8,8 %).