Musikk-forestillinger kan redusere sykehusutgiftene med opptil syv millioner euro, har en ny studie avslørt.
Det anslås at helseinstitusjoner kan spare mellom to og syv millioner euro ved å tilby musikk til pasienter.
Musikk reduserer stress og angst hos intensivpasienter, ifølge studien til Musicos por la Salud (musikere for helse).
Studien analyserte 118 forskjellige forskningsresultater, som undersøkte den psykologiske, helsemessige og økonomiske effekten av musikalske intervensjoner.
De fant ut at musikk hjelper for søvn og avslapning, noe som fører til kortere sykehusopphold og en reduksjon i kostnadene på opptil €17 000 per person.
Det antas at musikk hjelper på grunn av frigjøringen av dopamin, serotonin og endorfiner, avgjørende for å regulere smerte og stress.
Blodtrykk, kortisolnivåer og hjertefrekvens antas også å bli redusert av musikk.
Denne intervensjonen hjelper ikke bare pasienter, men påvirker også personalet ved å redusere stress, øke arbeidstilfredsheten og forbedre behandlingskvaliteten.
Musicos por la Salud presser nå på for at musikk skal inkluderes i standard sykehusplaner.