En mengde rotter har dukket opp rundt ombyggingen av Plaza de San Blas i Alicante by og har tvunget rådhuset til å iverksette tiltak.
Rotteplagene er imidlertid ikke noe nytt fenomen, skadedyrbekjempere har jobbet siden 2022 for å få bukt med problemet.
Har pågått i flere år
En rekke beboere klaget forrige uke over å ha sett spesiellt mye gnagere rundt om i akkurat grøntområdene som er under konstryksjon. Det er ikke første gang det har vært klager i den samme delen av byen, og dusinvis ble sett i juli 2023.
Kommuneansatte jobber med å få bukt med skadedyrene og konsentrerer seg om kloakksystemet men også i grøntområdene hvor observasjonene er gjort.
Arbeidet med grøntomådene skulle vært ferdig i mars 2023, men entreprenøren klarte ikke å fullføre og et nytt anbud ble utlyst og prosjektet startet først på nytt i april i fjor. Det inkluderer en omfattende ombygging av Plaza de San Blas med nye trær, utvidelse av fortau, nye gatebenker og en lekeplass for barn pluss forbedret belysning.
Ferdig tidlig i 2025
Ombyggingen skrider frem i et veldig bra tempo nå og i henhold til planen ifølge Alicantes ordfører, Luis Barcala, og lover ferdigstillelse tidlig i 2025.









