Venter du på brev fra offentlige instanser, eller fakturaer fra noen selskaper, kan du hende at du må vente en stund til. Alle typer post i Spania er stort sett forsinket på grunn av mangel på personale. Det hele karakteriseres som et regelrett kaos.
Det har vært store omstillinger i det spanske postvesenet de siste fem årene. Mange mener at omstillingene har vært for omfattende.
Færre ansatte
Det spanske postvesenet hadde underskudd på 1 000 millioner euro, og det måtte tas grep for å unngå konkurs. Antall ansatte har gått fra 60 000 til 45 000 ansatte på ganske kort tid. 20 prosent av de 45 000 er deltidsansatt.
Så mange som 5 000 av de ansatte, er til enhver tid sykemeldte på grunn av stor arbeidsbelastning eller av andre årsaker.
Blir kritisert
Det er ikke lenger anledning til å sette inn vikarer ved sykdom, ferier og permisjoner. Dette fører til at posten hoper seg på ved alle kontorene i Spania.
Noe av det aller mest alvorlige, er at stevninger i forbindelse med rettsaker ikke kommer fram i tide.
Postvesenet blir sterkt kritisert for at de prioriterer pakker fremfor brev.
Hvis ikke situasjonen endrer seg ganske raskt, vil fagforeningene vurdere å iverksette storstreik.









