Slips eller ikke på jobb. Varehuskjeden El Corte Inglés har nå fått medhold av Spanias høyeste domstol om at sikkerhetsvakter skal bruke slips også i sommermånedene.
Vel og merke de som holder til innendørs i luftkondisjonerte områder. Det gjelder ikke de som arbeider utendørs eller i miljøer som ikke er klimatiserte.
Det har vært en rettslig prosess startet av en fagforening for sikkerhetsvakter. De krevde at sikkerhetspersonellet ved El Corte Inglés skulle slippe å bruke slips i de varmeste månedene, noe Høyesterett altså avviste.
Avisa El Pais skriver at resultatet understreker viktigheten av at selskapenes retningslinjer er i samsvar med både de ansattes verdighet, og spesifikke arbeidsforhold – inkludert tilgang til klimaanlegg.
Dette er en sak som viser balansen mellom å opprettholde en profesjonell fremtoning for sikkerhetspersonell i selskaper overfor offentligheten og samtidig ta hensyn til de praktiske sidene ved arbeidsmiljøet.









