I dag, den 8. mars, altså på den internasjonale kvinnedagen, legges det fram opplysninger om at den seksuelle volden mot kvinner øker i spania. I løpet av det siste året har antall anmeldelser økt med 33, 58 prosent i Catalonia.
Tall fra andre regioner bekrefter en samme tendensen. Seksuell vold mot kvinner øker i Spania. Antall drap med seksuell tilknytning øker også. Drap i nære relasjoner er mest utbredt.
I Catalonia anmeldte 4 027 kvinner menn for vold. Det kan dreie seg om vold i nære relasjoner eller annen type vold. altså fra ukjente gjerningsmenn.
Politiet understreker at økningen i antall anmeldelser til en viss grad, kan komme av at flere kvinner våger å anmelde forhold sammenlignet med tidligere.
Færre jobbmuligheter
I en undersøkelse utført av avisa 20 Minutos, kommer det fram at 51 prosent av de spurte mener at det ikke er likestilling i spansk arbeidsliv. Nesten halvparten hevder også at kvinner har færre jobbmuligheter enn menn.
Majoriteten fastslår at kvinnene i Spania tjener mindre enn menn, selv om de utfører samme jobb. Det er spesielt kvinner mellom 36 og 45 år som er av den oppfatning, at lønnsgapet er altfor stort.
Vil ta 39 år
Ifølge IV ClosinGap Index, vil det ta minst 39 år å skape full likestilling i Spania. Fra 2022 til 2023 økte likestillingen med kun 0,2 prosent i Spania.
Positivt er det, at prosentandelen i styrene i de 115 største børsnoterte selskapene, har økt med to prosent og er nå på 39,2 prosent.
Tog i hele Spania
I bedrifter med mellom 50 og 500 ansatte, er 40 prosent mellomledere eller toppledere. Her ligger Spania fem prosent over det europeiske gjennomsnittet.
Det er altså noe gledelig å hente med tanke på likestilling, men det er fortsatt et godt stykke arbeid som må gjøres.
Over hele Spania, vil 8. mars bli markert med demonstrasjonstog og appeller. Feministbevegelsen rapporterer om stor interesse for å delta.









