Spansk politi har fått et gjennombrudd i drapssaken i Torremolinos på Costa del Sol, der 22 år gamle Anne Mathea Morken fra Ringebu i Gudbrandsdalen døde. To menn er nå formelt siktet i saken.
Den norske kvinnen ble funnet livløs av en gruppe ungdommer på morgenen 13. september i fjor. Politiet brukte litt på å identifisere kvinnen siden hun ikke hadde noen papirer på seg.
Kvalt av narkotika
I første fase av etterforskningen, antok man at den norske 22-åringen var blitt kvalt, men det viste seg senere at det eventuelt hadde kommet som en bivirkning av narkotikabruk.
Politiet har klarlagt at kvinnen møtte to personer fra Senegal, som begge var kjent av politiet fra før. De har solgt narkotika i Fuengirola. Politiet fant leiligheten de to bodde i tom, og reiselogger viser at en av dem har reist til Tanger i Marokko to dager etter drapet.
Ble arrestert
I slutten av forrige måned, kunne Policia Nacional arrestere en mann i Madrid takket være at alle data knyttet til de mistenkte i drapssaken, var lagt inn i politiets database. Mannen satt på en buss på vei til Portugal.
33-åringen ble arrestert mistenkt for blant annet drap, forfalskning av dokumenter og kjøring uten sertifikat. Samboeren til mannen, som også er siktet, er fortsatt på frifot.
Dette er teorien
Politiet har i etterforskningen støttet seg på en video, tatt opp fra et kamera på en skjønnhetssalong i nærheten av, der kvinnen ble dumpet.
Ifølge den spanske avisa SUR, er politiets teori at den drepte ble med samboerparet fra Senegal hjem. I leiligheten fikk hun i seg så mye narkotika at hun døde. I panikk ble kvinnen lagt inn i en bil og kjørt til nabobyen Torremolinos, og kastet på fortauet i håp om å fjerne alle spor. Alt dette ble gjort på morgensiden 13. september før dagslyset kom.









