Spania har senket momsen på flere grunnleggende matvarer og har rabatter på energi. Nå ber OECD om at Spania sløyfer matmomsen og skroter energirabattene.
Bakgrunnen for forslaget er at Spanias underskudd må bli lavere og mer av den offentlige gjelden må betales ned. Ubalansen i spansk økonomi ønsker altså OECD å gjøre noe med, selv om OECD samtidig påpeker at spansk økonomi er ganske robust.
Økonomien er imidlertid ikke rigget for store, nødvendige reformer i fremtiden om det ikke tas grep nå.
Bør forandres
Redusert moms på hotellovernattinger og restaurantbesøk bør det også forandres på, mener OECD.
-Reduserte momssatser kommer husholdninger med høye inntekter uforholdsmessig mye til gode, hevdes det i rapporten.
Spania burde egentlig kutte utgiftssiden i budsjettet med 6,8 milliarder euro. Da vil underskuddet i 2024 «bare» bli på tre prosent av bruttonasjonalprodukt (BNP)
Hvis regjeringen velger å trekke tilbake noen av subsidiene, vil det kunne føre til ytterligere økt inflasjon. Det er heller ikke ønskelig, så det er flere dilemmaer som de folkevalgte må vurdere og sette opp mot hverandre. Den europeiske sentralbanken, Det internasjonale pengefondet (IMF) og EU-kommisjonen, har tidligere bedt om at Spania reverserer alle former for subsidiering.
Ingen myndighet
OECD ber også Spania om å gjøre ytterligere endringer i arbeidslivspolitikken. Flere må over i fast arbeid med gode stillingsbrøker og færre må gå på midlertidige kontrakter. I tillegg bør pensjonsalderen bli høyere enn i dag og opptjeningen på pensjoner må økes til 40 år. I Spania er pensjonsalderen offisielt 77 år, men mange gir seg tidligere av ulike årsaker.
OECD er en organisasjon for økonomisk samarbeid og utvikling. Organisasjonen analyserer og drøfter aktuelle økonomiske og sosiale problemstillinger, slik at medlemslandene får et bedre grunnlag for å ta politiske beslutninger. OECD har ingen overnasjonal myndighet, så Spania kan selv velge om de for eksempel vil kutte i matmomsen.









