Gretchen Thomas har skapt suksess i USA med å danne en egen spansk restaurantkjede med navnet Barcelona Wine Bar. Spansk mat og vin har blitt en fulltreffer i USA. I denne artikkelen, gir SPANIA I DAG deg gode ekspertips fra Gretchen Thomas om nettopp hvilke spanske oster som passer til spanske viner.
Av Bjørn J. Klein
Vin forbindes meget ofte sammen med god mat, og spesielt sammen med ost. I USA av alle steder har en amerikansk dame med navnet, Gretchen Thomas, ansvaret for ost og vin i en restaurantkjede med det spanske navnet, Barcelona Wine Bar. Og som sagt, restaurant kjeden befinner seg i USA og har 22 restauranter i kjeden.
Spansk vin og ost
Restaurantkjeden ble etablert i 1996 av Sasa Mahr-Batuz Andy Pforzheimer. Begge med restaurantbakgrunn under sine opphold i Spania og Portugal.
Restaurantene promoterer spanske viner og tapasretter.
Gretchen Thomas er utdannet sommelier, som er yrkestittelen for de som fordyper seg i faget rundt viner, vindruer og vinsmak. Hun har fått utmerkelser for sitt engasjement rundt spanske viner og tilhørende oster. Thomas er i dag ansvarlig for all vin og ost i kjeden. På kartet over oster og viner som går godt sammen, fremhever hun fem gode «parringer».
Velkjente Manchego
Den velkjente spanske Manchegoosten fra La Mancha, som er laget på melk fra Manchego-sauen, bør lagres fra 60 dager til to år, og osten bør nytes sammen med en rødvin fra tempranillodruen, som er dyrket i Rioja-distriktet.
Queso Idiazábal er ost er laget ved hjelp av tradisjonelle prosesser med Latxa sauemelk. En ost med en minimumsmodning på 60 dager og deretter røkt med bøketre. Denne osten bør spises sammen med en musserende Txakoli, produsert i Baskerland.
Garnacha-druen
Mahón-Menorca er en ost fra Menorca. Osten er laget på kumelk fra tre forskjellige kuraser, Menorquina, Frisona og Pardo Alpina. Melken blandes fra disse tre rasene og er pasteurisert. Osten er lagret i 30 dager og til den bør man drikke en vin laget på Garnacha druen, som er helspansk i sin opprinnelse og denne druen benyttes i all produksjon av kvalitetsvin. Druen benyttes både til rød og hvitvin, og til Mahónosten passer de begge.
Queso Tetilla-osten kommer fra regionen Galicia, og er laget på pasteurisert kumelk også fra tre kuraser. Osten er kremaktig, formen på osten er dråpeaktig og smaken er litt røykfylt. Denne bør drikkes med hvitvin. Merket som anbefales er Godello, som er druesorten. Den er produsert i Galicia i Nordvest-Spania, og kommer fra flere vinprodusenter.
Verdens beste
Osten Cabrales er en blåmuggost som lages av melkebønder i gammel tradisjon i Asturias regionen. Den er laget på upasteurisert kumelk, men blir ofte blandet med sau og geitemelk. Denne blandingen fører til at den får en noe sterk smak.
Blåmuggosten blir ansett som verdens beste. En sherry fra Pedro Ximène- druen anbefales. Denne sherryen er mørk og søt. Portvin er heller ikke å forakte til denne osten, ifølge Gretchen Thomas.










