Presset på spanske politikere øker i takt med at antall husokkupasjoner stiger. Nå har regjeringspartiet PSOE lansert et nytt lovforslag, som kan styrke muligheten til de som har fått hus eller leilighet okkupert av fremmende.
Hvis det nye lovforslaget får flertall, vil det være mulig for en dommer å fatte et vedtak om at husokkupanter skal kastet ut etter 48 timer. Forutsetningen er at eiendommen er okkupert og man har brutt seg inn.
Tidligere har blant annet Partido Popular kommet med et lignende forslag, men det fikk i 2020 ikke nødvendig støtte.
Det spanske regelverket på dette området er forandret og forbedret de siste årene, men skaper likevel debatt og utfordringer. Det hele bunner i at det i den spanske grunnloven står at alle borgere har rett til å ha et anstendig sted å bo.
Dette gir grunnlag for skjønnsvurderinger, som blant annet politiet ofte benytter seg.
Det er flest tomme eiendommer, ofte eide av banker eller andre finansinstitusjoner, som okkuperes. Fenomenet med «occupas» er størst i de spanske storbyene.









