SPANIA I DAG opplever solid vekst på www.spaniaidag.no I 2021 hadde avisa de høyeste lesertallene i historien. 4 967 499 sidevisninger ble resultatet i fjor.
Av Øivind Karlsen
-Vi er veldig godt fornøyde med utviklingen på vår webside, forklarer ansvarlig redaktør og daglig leder i SPANIA I DAG, Jon Henriksen.
På Facebook øker også leserskaren jevnt og trutt. Over 20 000 følgere har avisa ved inngangen til 2022.
-Vår satsing på web har gitt gode resultater. Med oppdateringer flere ganger daglig uka gjennom, så gir det gode resultater. Vi ser at aktivitet skaper trafikk og engasjement, påpeker Henriksen.
Det er slik at www.spaniaidag.no åpenbart har fått drahjelp av coronapandemien. Det har vært, og er fortsatt stor, interesse for nyheter og kommentarer rundt COVID-19. I tillegg er det enorme vulkanutbruddet på La Palma bidratt til ekstra trafikkvekst.
-Nyheter rundt spansk samfunnsliv er det stor interesse for. Vi satser å artikler som er relevant for skandinaver, spesielt nordmenn. Vi lover fortsette i samme sporet, sier Jon Henriksen, som benytter anledningen til å takke for lesernes store engasjement.
-Spørsmålene og engasjementet der ute er egentlig helt enormt. Vi svarer så godt vi kan ut fra kompetanse og tid. Det siste begrenser oss også noe. Vi har begrenset med ressurser, innrømmer redaktøren, som legger til at websiden som annonsemedium er fortreffelig for mange bransjer. Man når mange Spania-interesserte personer via webportalen.
Papiravisa til SPANIA I DAG kommer ut hver 14 dag på Costa Blanca som vanlig. Opplaget ligger mellom 7 og 9 000 eksemplarer lit avhengig av årstid. Det er økonomisk krevende å gi ut papiravis i disse tider, men det går økonomisk rundt, så frekvensen forblir nok hver 14 dag inntil videre.
-Vi gjør fortløpende vurderinger rundt utgivelsesfrekvens, sier Jon Henriksen.
Dette er de mest lest artiklene våre i 2021:
1. Helvete løs på La Palma.
Dette er en av mange artikler om vulkanen Cumbre Viejas nærmere tre måneder lange utbrudd, som førte til at 7 000 personer måtte evakueres. Før jul stanset vulkanutbruddene og oppryddingen har startet.
2. Ta paracet
Rådet fra en rekke leger i forbindelse med corona-vaksineringen, gikk på at det var smart å ta to paracettabletter og en allergitablett en times tid før vaksineringen. Deretter skal «behandlingen» gjentar en time etter vaksineringen. Det skal gi mindre smerter og ubehag.
3. Nye innreisekrav
Spanske myndigheter har gjennom fjoråret jevnlig kommet med nye innreisekrav til landet. Vi har oppdatert kravene gjennom store deler av pandemien. Kravene har endret seg flere ganger i løpet av 2021.
4. Omikron-viruset
Når omikron-viruset ble påvist i Spania gikk myndighetene ut med både krav og anbefalinger om hvordan folk flest måtte opptre. Blant annet kom munnbindpåbudet tilbake. Andre restriksjoner ble også innført.
5. Skjema
For innreise til Spania har et såkalt innreiseskjema, som hentes på www.spth.gob.es , vært nødvendig gjennom hele fjoråret. I en rekke artikler har www.spaniaidag.no fortalt om dette og minnet de reisende på at formularet må fylles inn uansett vaksinasjonsgrad.
6. Spanias beste rødvin
Under «Oscar-utdelingen» i New York ved Wine Spectators evenement, ble den spanske rødvinen Castillo Agay Gran Reserva 2010 kårets til årets beste vin. Den spanske vinen konkurrerte med 11 000 andre vinmerker fra hele verden. Vinen kommer fra vinhuset Marques de Murrieta i La Rioja.
7. Kulderekorder
For ganske nøyaktig ett år siden ble det registrert ny kulderejord i Spania. I Clot de la Llanca i Pyreneene ble det målt 34,1 minusgrader. I første uke i januar lavet snøen ned i store deler av Spania med de utfordringene det medførte.
8. Billigbutikkene
I oktober i fjor kom forbrukerorganisasjonen OCU med en ny prisundersøkelse for dagligvarer. Undersøkelsen viste at Alcampos butikker hadde de billigste varene. De to dyreste butikkene var Coviran i Sevilla og Supercor i Malaga. Flere av butikkene som kom best, eller dårligst ut, er ikke landsdekkende.
9. og 10. Uhyggelig smittebølger
Coronaartiklene har scoret generelt høyt under hele 2012. Det er spesielt to artikler, hvor begge har hatt overskriften «uhyggelig smittebølge» har hatt mange lesere. Den siste ble presentert rett før jul i 2021. På det tidspunktet hadde Spania 911 smittetilfeller per 100 000 innbyggere. Et tall som er grundig slått, for 7. januar i år, er antall smittetilfeller hele 2 574 tilfeller per 100 000 innbyggere.









