Søndag 9. mai er den såkalte statsalarmen i Spania definitivt over. Nå overføres all makt til regionene. Det spekuleres nå vilt i spanske medier om hvordan de nye reglene vil bli fra mandag av.
På Balearene har man allerede besluttet at portforbudet fortatt skal gjelde mellom klokka 23.00 og klokka 06.00. Fortatt kan ikke flere enn seks personer møtes i private hjem. Vedtakene kan ankes direkte til høyesterett.
Madrid opphever portforbudet og ønsker å utvide skjenketidene, men det er ikke fattet noe formelt vedtak ennå.
Andalucia opplyste torsdag, at nedtrappingen i regionen vil skje i tre faser fra 9. mai, 31. mai og fra 1. juni. Andalucia opphever portforbudet, åpner for fri ferdsel i regionen, barer og restauranter får ha åpent til midnatt, det er lov å sitte maksimalt 10 personer sammen ute og åtte inne, nattklubbene kan ha åpent til klokka 02.00 med samme kapasitetsbegrensninger som barer og restauranter. 21. juni skal alt fungere som normalt i Andalucia. Sjekk wwww.boja.es for flere detaljer.
I Valencia-regionen vurderer president Ximo Puig å flytte nattforbudet en eller to timer. Barer og restaurant skal da få muligheter til å holde åpent til klokka 23.00. Det kan komme andre endringer på restriksjonene, men Puig er blant dem som er konservative og vil holde noe igjen i frykt for smitteøkning. Det er ventet en endelig avgjørelse i løpet av fredag eller lørdag.
Påbudet om å bruke munnbind på offentlige plasser og holde to meters avstand gjelder fortsatt.
17 regioner skal altså meisle ut et nytt «program» for hvordan man skal håndtere coronapandemien. Ikke minst lir det spennende å se hvilke vedtak som blir anket til høyesterett, for vedtakene i den øverste domstolen vil sikkert legge sterke føringer for hva som er mulig å gjøre av forandringer.
Den spanske regjeringen kom ut med 25 nye sider i Statstidene – www.boe.es – torsdag. Her får man også klar beskjed om at alle som ønsker å reise inn i Spania må gjennom en helsesjekk ved ankomst. Det betyr i praksis at du blir sjekket om du har feber, en visuell kontroll og deretter må all dokumentasjon som PCR-test etc. være på plass. Det såkalte SpTh – Spain Travel Health – må også være fylt ut. Ordningen fortsetter altså som tidligere.









