Balearene, med Mallorca i spissen, sliter med manglende turistinntekter. Av den grunn ønsker øygruppa å være de aller første som tar i bruk digitale vaksinepass.
Allerede i fjor etablerte Balearene et pilotprosjekt når det gjaldt vaksinepass. Piloten ble utprøvd på tyske turister med brukbare resultater.
Om Balearene får en ny mulighet til å utprøve et vaksinepass vites ikke, men EU-sjef Urusla von der Leyen har sagt målsettingen er å få på plass det juridiske grunnlaget grunnlaget for et slikt vaksinepass senest 17. mars. Det begynner altså å haste med andre ord, men vi må nok smøre oss med tålmodighet en stund til.
I utgangspunktet skal det nye vaksinepass vise hva slags vaksiner du har tatt og eventuelt dine coronatest-resultater.









