Spania kan skilte med en av Europas strengeste røykelover, men det er ikke noe å skryte av. Altfor mange spanjoler blåser nemlig i hele tobakksloven.
Forbrukerorganisasjonen har sjekket forholdene og resultatene er nedslående. Det røykes på restauranter og unge får kjøpt sigaretter.
Av 70 innebygde utendørsrestauranter var det satt ut askebeger på 67 av stedene, til tross for at det er forbudt å røyke på slike steder.
To av tre mindreårige som OCU sendte ut i butikkene eller til sigarettautomatene kom tilbake med tobakk. Det ergrer OCU. Ingen kontrollerer eller følger opp loven i hverdagen.
Spanske myndigheter varsler at tobakksloven skal revideres og bli strengere. Blant annet skal prisene heves og pakkene skal utstyres med varsler om hvor farlig tobakk er. Om det hjelper er en annen sak.
30 prosent av alle krefttilfeller og 26 prosent av hjerte- og karlidelser kan relateres til nikotin, så det smarteste er å stumpe røyken.









