Nå går alt så mye bedre for Spanias del når det gjelder økonomi. Inflasjonen er under kontroll og arbeidsledigheten fortsetter å synke.
I mai sank ledigheten i Spania med 84.085 personer. Det er med de tallene 3.079.491 personer som er uten arbeid og det er det laveste maiantallet på 10 år.
Målsettingen på kort sikt for regjeringen er å komme under tre millioner arbeidsledige. Målet virker til å være innen rekkevidde.
Sosialforsikringen/ trygdekassen har i mai fått 212.752 nye medlemmer og har totalt nå 19.442.113 personer innmeldt i sine ordninger. Det er det høyeste antallet siden juli 2007.
Inflasjonen falt i mai takket være et generelt prisfall, samt at prisene på olje- og gass sank. Rent konkret falt inflasjonen med 0,7 prosentenheter til 0,8 prosent på årsbasis.
Inflasjonen i Spania har ikke vært så lav siden januar 2018 om de foreløpige tallene som er kjent blir offisielt bekreftet.









