Tungt bevepnet politi i Spania arresterte ektemannen til en av Europas mest ettersøkte og potensiellt farlige jihadister i Malaga på Costa del Sol mandag morgen.
Et team fra Policia Nacional, med støtte fra Europol og Spanias nasjonale etteretningssenter, arresterte en marokkansk mann etter mistanke om finansiering av terrorisme.
Mannen hadde sendt store pengesummer til sin kone, som er betegnet som svært radikalisert av spanske myndigheter – for å hjelpe henne med å reise til Syria og bli med i IS.
Det spanske innenriksdepartementet har bevis for at kvinnen forlot Spania i februar 2016 på et fly til Hellas, og har etter dette klart å ta seg til Tyrkia.
Der møtte hun en kjent palestinsk jihadist som hun hadde hatt mye kontakt med online. I løpet av denne tiden hevdes det at den arresterte mannen hadde sendt sin kone opp til € 3000 for å finansiere hennes opphold i Tyrkia.
Undersøkelser avslørte også at hun mellom 2015 og 2016 brukte penger til å finansiere bevegelsene til denne palestinske jihadisten i Europa, i tillegg sendte hun penger til hans familie.
Det anslås at den arresterte mannen har sendt totalt € 6 000 til sin kone, og har bidratt stort til at hun kunne nå frem til IS-territoriet i Syria og fortsette sin terroristaktivitet derfra.









