Det finnes mange gode oppskrifter i Spania basert på lam. Lam med paprika og sitron –cordero cochifrito – som vi anbefaler i dag er en slik oppskrift.
Lam har altså spilt en vesentlig rolle i spansk matlaging langt tilbake i tid. Spesielt i regionen Navarra, der man er kjent for å melkefôre lam, er det en rekke meget gode retter basert på lammekjøtt. Dagens oppskrift er av det enkle slaget, men som er velsmakende og kommer opprinnelig fra nettopp Navarra.
1 time og 25 minutter | Enkel | Ris eller hvitt brød | Stort repertoar av lammeoppskrifter i Spania. Lam brukt av både kristne, muslimer og jøder fra tidlige tider.
Du trenger disse ingrediensene:
1 kilo benfri lammebog, som skjæres i 2-3 cm. store biter
½ olivenolje
2 gule løk, hakket
4-5 hvitløksbåter, finhakket
1 ss paprikapulver
Salt
Pepper
½ dl bladpersille, hakket
½ dl sitronsaft
4-5 sitronbåter
Gjør slik for et godt resultat:
Gni litt salt og pepper lett inn i lammekjøttet. Ha olivenolje i en panne og sett opp temperaturen. Ha kjøttet i panna og brun det på alle sider. Ta opp kjøttet og legg det i en gryte.
Legg deretter løken og hvitløken i panna. Bruk fettet som er igjen etter kjøttstekingen. Fres dette i ca. 10 minutter. Ha i paprikapulver og fres det hele i ett minutts tid. Hell alt over i gryta.
Tilsett to spiseskjeer av persillen og all sitronsaften. Kok opp på sterk varme i et par minutter. Skru ned varmen, legg lokk på gryta og la det småkoke i en times tid. Påse at kjøttet er mørt og gjennomkokt. Smak til med salt og pepper.
Legg maten på et serveringsfat og dryss over resten av persillen. Pynt med sitronbåtene.









