Tillitsvalgte i Rogaland Elektromontørforening besøkte Spania tidligere i sommer, blant annet for å se på arbeidet til ARMH.
EL og IT er en viktig bidragsyter for ARMH, organisasjonen som leter etter ofrene for Franco-diktaturet i Spania. Tidligere i sommer besøkte tillitsvalgte fra vestlandet Spania for blant annet å se på utgravningene.
– Støtten dere gir oss i ARMH er veldig, veldig viktig, sier Bonifacio Sanchez. Han ser seg rundt i møtelokalet midt i Madrid der 17 tillitsvalgte fra Rogaland Elektromontørforening er samlet for å høre mer om organisasjonen, ARMH (Associatión para la Recuperiacon de la Memoria Historica), eller Organisasjonen for gjenopprettelse av historiske minner – som er den direkte norske oversettelsen).
Til nå har fagforeninger, distrikter og ikke minst EL og IT Forbundet sentralt stått for en betydelig økonomisk støtte til den spanske organisasjonen. Bidragene er til sammen kommet opp i over en halv million kroner.
Disse pengebidragene er faktisk helt avgjørende for at utgravninger kan finne sted. Fra spanske myndigheter kommer det nemlig ikke en eneste euro.
I løpet av et par uker i mai fikk en rekke tillitsvalgte fra Rogaland, Hordaland og Sogn og Fjordane et lite innblikk i ARMHs arbeid og for første gang være med og se på en utgravning. Ikke bare én, men to.
Flest etter Kambodsja
Bonifacio har familiemedlemmer som ble ofre for Franco-regimet. Hans far ble i sin tid dømt til døden, men han ble ikke skutt. Imidlertid tok regimet alle verdiene familien hadde. Bonifacio bestemte seg for å jobbe for ARMH fordi han skjønte at det var tusenvis av folk som ham i Spania, folk som hadde det enda dårligere enn ham og som i likhet med ham ikke kunne legge fortiden bak seg.
Det ligger fortsatt levninger etter 114.000 drepte fra Franco-tiden i massegraver i Spania. Bare dødsmarkene i Kambodsja kan vise til et større antall.
– Spania er det eneste landet som har forsvunne som fortsatt ligger i massegraver. For dem som har mistet sine kjære er det en forferdelig situasjon ikke å ha en grav å gå til, sier Sanchez.
Strek over fortiden
ARMHs arbeid går i korte trekk ut på å ta vare på grunnleggende menneskerettigheter, retten til å vite. Den har spanske myndigheter valgt å se bort fra, offisielt fordi de ikke ønsker å grave i gammel urett. Da demokratiet ble gjeninnført i Spania i 1978 ble det satt en strek over Franco-tiden.
– Franco-diktaturet var fryktelig blodig, men ingen domstol har så langt fordømt forbrytelsene som ble gjort, sier Sanchez, vel vitende om at den spanske nasjonalforsamlingen i 2007 bestemte at alle symboler fra Franco-tiden skulle fjernes fra gater og bygninger og at lokale myndigheter skulle finansiere gjenåpning av massegraver fra borgerkrigen mellom 1936 og 1939. Men en ting er hva som er besluttet, noe annet hva som er realitetene.
Da EL og ITerne fra vestlandet besøkte kirkegården var det frivillige rettsmedisinere fra et engelsk universitet som brukte ferien sin til å jobbe gratis for ARMH, i tillegg til frivillige fra flere land. Felles for mange av dem er at de er så unge at de knapt har opplevd Franco-tiden selv.









