Spansk politi pågrep to menn, 21 og 32 år gamle, mistenkt for å stå i ledtog med IS, mandag morgen. Begge mennene er fra Marocco og ble pågrepet i henholdsvis Badalona (Barcelona) og Salou (Tarragona). De skal ha hatt befatning med rekruttering og opplæring skriver innenriksdepartementet i en melding.
Samtidig har den Marokkanske sikkerhetstjenesten DGST pågrepet en person i Tanger som skal inngå i samme terrorcelle som de to overnevnte. gårdagens pågripelser er en fortsettelse på en større politiaksjon som ble gjennomført i oktober i fjor da ti personer ble arrestert i Spania og Marokko.
De to som ble pågrepet i Spania på mandag har vært under oppsikt en stund. De har utrykt vilje til å delta i hellig krig, martyrdøden, drevet med rekruttering og opplæring. Videobevis finnes som bekrefter deres handlinger.
Sikkerhetsnivået i Spania har siden 26. juni 2015 vært på fire av fem, og 162 mistenkte jihadister har blitt pågrepet i Spania, 207 personer har blitt pågrepet som følge av dette i andre land.









