Studievalg er en prosess det er verdt å bruke tid på. Under den store utdanningsmessen som gikk av stabelen i Gimlehallen i Kristiansand 16. – 17. januar deltok nærmere 50 utstillere. Utstillere på messen var norske og utenlandske universitet og høgskoler, folkehøgskoler, organisasjoner, fagskoler, opplæringskontor, videregående skoler og bedrifter.
Blant disse fant vi NTNU – Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, Handelshøyskolen BI, Folkehøyskolene i Norge, og videregående skoler og universiteter fra Australia, Norge, Sverige og Storbritannia.
-Hovedvekten av besøkende er fra den videregående skole og ungdomsskolen fra begge Agderfylkene. Elevene blir spesielt invitert i samarbeid med skolenes rådgivere. Messen besøkes også av elever fra folkehøgskoler, studenter, rådgivere, lærere, arbeidssøkende og andre som er opptatt av utdanning og yrke, kan arrangør Mari L. Bye i tautdanning.no fortelle.
Spansk-norsk deltakelse
Også Den norske skole Costa Blanca og Den norske skolen Gran Canaria deltok på den årlige utdanningsmessen i Kristiansand.
-Den norske skolen Gran Canaria er skolen på øya der solen skinner mer enn 300 dager i året. Vi tilbyr opplæring for grunnskole og studiespesialisering innen samfunnsfag og realfag på videregående, samt få elever i hver klasse og en dysleksivennlig skole. Flere og flere elever synes videregående skole er utfordrende. Store klasser, færre lærerressurser, og lite personlig oppfølging gjør at flere elever strever. Hos oss kommer elevene i en klasse eller gruppe som normalt ikke er større enn 15-25 elever i de fleste timene.
– Mange er nye hvert år og miljøet er derfor inkluderende. Skolen og elevene jobber aktivt for trivsel, trygghet og vennskap på alle nivåer, fra 1.klasse på grunnskolen til siste året på videregående. Skolen hjelper elever under 18 år som ikke har med familie til å skaffe vertsfamilien, og tilpasser opplæringen for elever med kroniske sykdommer. Skolen vår er et godt alternativ til utveksling i andre land, sier John Sandem ved Den norske skole Gran Canaria.
-Er dette første gang dere deltar?
-Vi deltok også i fjor og det var første året vårt. Jeg vet ikke helt om deltakelsen i fjor hadde den helt store effekten, men vi har i alle fall klart å spore tre elever som fikk kjennskap til skolen gjennom utdanningsmessen. Det er ikke mye, men en god start. Uansett, dette sammen med Facebook-satsningen vår, har ført til at Den norske skolen Gran Canaria har sett en økning på nesten 25 prosent i elevtallet og det er jo helt fantastisk!
Den norske skole Costa Blanca var representert ved skolens rektor Jorid Skinnehaugen Myhre under utdanningsmessen i Kristiansand, mens det er vise-rektor Nils P. Lie-Gjeseth som neste uke reiser til Stavanger for å orientere skoleelevene der om utdanningstilbudet ved skolen i Alfaz del Pi.
-Det er første gang vi prøver oss på utdanningsmesser i Norge. Grunnen til at vi velger Kristiansand og Stavanger er at her deltar også ungdomsskolene. Så da forsøker vi å rekruttere elever og få skolen kjent. Utdanningsmessene er en god anledning til å treffe mange tusen ungdommer i Norge, sier viserektoren.
I tillegg til utdanningsmessen i Kristiansand vil de norske skolene også være å treffe under utdanningsmessen i Stavanger 23. og 24. januar.

Det var Ingvill Øksendal Johannessen (spesialpedagogisk koordinator) og Liv Rokstad Aakre (leder grunnskole) som representerte Den norske skolen Gran Canaria under årets utdanningsmesse i Kristiansand.









