Alle som er litt over gjennomsnittet glade i sjokolade bør stikke en tur innom sjokolademuseet til Valor i Villajoyosa på Costa Blanca. Det blir et søtt og hjertelig møte, som man knapt glemmer.
Valor er Spanias mest kjente sjokoladeprodusent. I over 130 år fabrikken lagd sjokolade til verdensmarkedet. 25 land kjøper sjokolade fra Valor.
Imponerende syn
Glassfasaden er enorm og minner lite om starten i 1881, men Valor representerer tradisjon, kontinuitet og nytenkning. Fabrikken har bygd opp et flott museum, og samtidig har eierne og ledelsen gjort nye investeringer og fulgt med i timen, derfor går historien og fremtiden hånd i hånd.
Hver time er det omvisning hos Valor. Det blir smaksprøver og en solid innføring i hvordan sjokoladefabrikken har utviklet seg og hvordan sjokoladen blir produsert. Det finnes flere ti-talls varianter av sjokolade – små, store, mørke og hvite – med og uten fargerikt papir. Sjokoladegutten Kukulcan er en av Mayaenes guder og mayaene mener at de er selve opphavet til sjokoladen. Statuen er laget av sjokolade og er et imponerende syn. Intet mangler i denne sjokoverden her altså.
Opp og ned
Det har gått opp og ned for Valor, men fabrikken har alltid snudd kriser og nedgang til noe positiv. I dag produseres det tonnevis med sjokolade i året. Det var andre tider i tiden frem til 1935, for da hadde ikke en gang fabrikken strøm.
Det finnes også noen småskalaprodusenter av sjokolade i Villajoyosa – blant annet Perez. Her står døra åpent for et besøk, men det meste går på spansk.
Spanjolene startet med å importere kakao fra Sør-Amerika og var de første som lagde sjokolade, slik vi kjenner den i dag. Spania første sjokoladefabrikk ble bygd i Barcelona i 1777. Kakaoens historie er hele 2000 år gammel.
Minst usunne
Det var egentlig den spanske erobreren Hernando Cortes som ble den første europeer som ble kjent med kakaobønnen. Det skjedde da han invaderte Mexico på 1500-tallet. Cortes registrerte at aztekerne ristet kakaobønner og laget drikken chocolati. Senere ble det tilsatt sukker, slik at drikken ikke ble så bitter. Senere utviklet spanjolene denne drikken ved å tilsette honning og vanilje. Den første sjokoladeplaten ble for øvrig lagd i Sveits i 1875. I tillegg til Spania, så har Frankrike og Belgia stått i front år det gjelder utvikling og salg av sjokolade.
Under museumsbesøket får man blant annet vite at mørk sjokolade er en sunneste varianten. Eller kanskje minst usunne…












