Matboden i Torrevieja har fått nye eiere – og en oppfrisket profil. For det er helt nye krefter som nå satser på å servere landsmenn og andre skandinaver i saltbyen. De har formelig kastet seg ut i det – Caroline og Oskar Everås.
Av Per Arne Skramstad
– Vi har ingen erfaring med å jobbe i Spania. Selv om vi har vært her på ferie noen ganger så visste vi ikke hva vi gikk løs på da vi satset på Matboden, forteller 34-åringen Oskar Everås.
Men matlaging er ingen nyhet for den unge svensken.
Laget mat hele livet
– Jeg har laget mat hele livet, forteller den rutinerte kokken. Han har jobbet i flere store hoteller i Sverige, og han har ett år bak seg på restauranten Baltazar i Oslo.
Kona Caroline arbeidet som kokk på en førskole utenfor Halmstad da de to begynte å se seg om etter nye muligheter. De syntes begge at Spania virket forlokkende.
– Vi fikk et tilbud om å kjøpe Matbaren i Torrevieja. Det var bonusslektninger – fjern familie – som drev stedet. Da de ville gi seg var døren åpen for oss.
Barna på skolen
– Tanken om å flytte utenlands hadde vært oppe også tidligere. Vi fundere noen uker, etter 4-5 måneder var det plutselig blitt alvor.
Paret flyttet til Torrevieja med sine to barn på 11 og 7 år. Nå går barna på den Skandinaviske skolen, mens mor og far har hendene fulle i sin nye butikk.
Lunsj og butikk
Matboden satser fortsatt på lunsjservering og butikk med skandinaviske varer. Lunsjmenyen er meget populær, ikke bare svensker, men også mange andre skandinaver og andre nasjonaliteter benytter seg av dette tilbudet. Lunsj serveres fem dager i uka, den står for omtrent halvparten av omsetningen i Matboden, forteller ekteparet Everås. Butikken utgjør den andre halvparten. I tillegg er det også servering av menyretter.
– Vi satser på svensk husmannskost, tradisjonell mat laget fra grunnen av. Dette konseptet har vi stor tro på, mener Oskar Everås.
Tøff satsing
Restauranten serverer rundt 30 lunsjtallerkener hver dag, så det er et stykke fram til at dette skal bli en gullgruve økonomisk. Bedriften har to deltidsansatte i tillegg til de to eierne. De driver i leide lokaler, men det er en tøff satsning de to har gjort.
– Vi har diskutert flere mulige utvidelser av virksomheten, for eksempel eventkvelder med servering. Vi er store optimister, fastslår paret – som overtok 1. juli.