I perioden 1.juni til 30. september vil badevaktene være til stede mellom 10.00 og 20.00 ved Raco-stranden i Albir. I spissen for de seks livredderne som vil holde et årvåkent øye med årets badegjester i Albir står Lucky Lucasso. 43-åringen er halvt tysk og halvt tsjekkisk, men har bodd i Altea hele livet.
-Jeg har gått både i barnehage og på skole i La Olla. I løpet av mine 43 år har jeg reist mye, og det å nå være tilbake her i Albir som strandsjef – kun noen hundre meter fra mitt eget barndomshjem – føles som om sirkelen på sett og vis er sluttet, sier Lucasso filosofisk.
Strandsjefen Lucasso har de siste tre årene selv jobbet som livredder ved stranden.
-Stranden her i Albir vil jeg karakterisere som vill. Det skyldes spesielt siden den er svært åpen sammenliknet med strendene for eksempel i Benidorm, hvor naturparken Sierra Helada beskytter stranden både mot vind og bølger. Stranden her i Albir er ulik, men det er viktig å påpeke for alle strand- og badeløver at den er vill. Det er særdeles vanskelig å gå ut og inn av vannet, spesielt når det er mye bølger. Og, plutselig er vannet to meter dypt. På den positive siden er steiner er bedre for bena og ryggen, da de gir seg massasje. Steinene filtrerer dessuten skittenheten og fjerner bakteriene slik at det hverken blir igjen sopp eller solkrem på stranden. For oss badevakter er det også fint med forutsigbarhet når det gjelder været. Her i Albir vet vi allerede rundt klokken 11.30 hvilket vær det vil bli resten av dagen, og klokken 17.00 begynner vinden alltid å avta, informerer den tysk-tjekkiske strandsjefen.
-Er det gjort endringer i beredskapen ved stranden i Albir i forhold til fjoråret?
-Ja, vi har iverksatt en rekke nye tiltak for å bedre sikkerheten for badegjestene ved stranden her i Albir i forkant av sommersesongen. Blant annet er det investert i nye walkie-talkier. Nytt av året er dessuten at vi har padelsurf- brett og skateboard tilgjengelig, sier livredderen med et bredt smil om munnen. Fra den 20. juni har vi også hatt en ambulanse utplassert like ved ¨kommandosentralen¨ vår, som ligger vegg-i-vegg med strandbiblioteket Biblioplaya.
-Hva består oppgavene som strandsjef av?
-I sommer vil vi ha totalt tre livredningstårn som til enhver tid er bemannet. Utover dette vil vi ha en pro-aktiv badevakt som vandrer mellom stolene og en båtfører. Tilsammen blir vi da seks personer totalt. Utover å koordinere og bistå personer som havner i problemer når de er ute i vannet består våre oppgaver i stor grad av å forebygge ulykker. Når foreldre for eksempel ikke holder tilstrekkelig oppsyn med sine barn er det klart vi må gripe inn. Dessuten er det mange som er vant til å rusle i strandkanten sammen med sine firbeinte venner, og da må vi høflig informere om forbudet mot hunder på stranden og vise hundeeierne bort, påpeker Lucasso.
-Hvilke generelle råd vil du gi norske badegjester når de besøker stranden?
-Det er viktig at alle utviser forsiktighet og har respekt for sjøen. Det har jeg inntrykk av at de fleste nordmenn har. Jeg ville også gjort det til en vane å snakke med livredderne om de lokale forholdene. Eller er det viktig å kunne flagg-reglene. Grønt flagg betyr at bading er tillatt, gult flagg varsler om at man må vær varsom og utvise forsiktighet, mens rødt flagg betyr at all bading er forbudt, avslutter den sympatiske strandsjefen.
Navn: Lucky Lucasso
Yrke: Strandsjef/Livredder
Familie: Kone og to barn
Hobbyer: Tennis, skateboard, DJ-ing og løping

Cristian Martinez (t.h.) deler sin praksisperiode som livredder mellom strendene mellom Benidorm og Alfaz.

Stranden i Albir har kunnet skilte med utmerkelsen Blå Flagg de siste 30 årene. Her ser vi sjefen for badevaktene i Albir Lucky Lucasso flankert av byråd Vicente Soler (t.v.) og Alfaz del Pi sin kommunebiolog Jose Manuel Perez.












