Seniorprest Asbjørn Haugen holdt rett før påske sin aller siste gudstjeneste i Minnekirken i Villajoyosa. For mange ble det et rørende farvel med en god medarbeider og venn gjennom mange år da seniorpresten mønstret av for godt.
Hvert eneste år siden 2010 har Asbjørn og Aslaug Haugen vært seniorprestepar ved Minnekirken i Villajoyosa. Ekteparet kommer opprinnelig fra Halden, men er bosatt i Ottestad utenfor Hamar, hvor de har bodd etter at de gikk av med pensjon for sju årene siden.
Hyggelig å være prest i Spania
-Det er alltid like hyggelig å være her i Spania. Nå har vi vært her både høst, vinter og vår, sier Asbjørn Haugen som akkurat har lagt bak seg sin aller siste tre-måneders periode som vinterprest i Minnekirken i Villajoyosa.
-Aslaug og jeg trives godt med det å være seniorprestepar, men nå har vi holdt på i mange år og tenker at det kanskje snart var nok. Selv om det faktisk er åtte år siden jeg gikk av med pensjon har jeg ikke vært ¨skikkelig¨ pensjonist. Det kommer nemlig alltid noen forespørsler om å holde en gudstjeneste eller en begravelse både her og der, ler presten.
Etter at Solgården ønsket en prest stasjonert fast ved Minnekirken er det flere prester som går i turnus.
-Stort sett består jobben i å holde morgenandakter og ivareta kontakten med Solgården. Utover dette så har vi en del andre arrangementeter i kirken, som åpen kirke og gudstjenester. I tillegg forsøker vi selvfølgelig å være så tilgjengelig som mulig for gjestene ved Solgården. Vi er også fast en dag i uken ved Kirkesenteret i Albir og siden det kun er en times bilkjøring unna bistår vi dessuten Sjømannskirken i Torrevieja dersom det skulle være behov for det, opplyser Haugen.
Hva er forskjellen på å være prest i Norge og Spania
-Selv om det er stort oppmøte og kirken ofte fylles opp her, blir det mer turn-over i menigheten og til stadighet må man forholde seg til nye personer. I tilllegg varierer besøkstallene mye, og det kan være ganske utfordrende når man har det samme mannskapet. Det er vanskelig å gå etter klokka og stikkordet blir da fleksibilitet, slår seniorpresten fast.
-Hva vil dere bruke den ekstra fritiden på nå som du er ¨ekte¨ pensjonist?
-Aslaug og jeg veldig glade i å gå tur. Aller helst går vi pilegrimsvandringer. Vi har vært i Santiago de Compostela flere ganger og hjemme i Norge har vi gått deler av pilgrimsvandringen mot Nidaros. Dette er noe vi ønsker å gjøre oftere, avslører den spreke pensjonisten.
Det blir uansett ikke siste gang seniorpresteparet setter sine føtter i Albir. Asbjørn og Aslaug returnerer nemlig til Spania i forbindelse med 20 årsjubileet til Kirkesenteret i Albir senere i år.
-Som seniorprestepar har vi faktisk fått kallenavnet ¨AS-Haugen,¨ fordi vi begge har navn som starter på as- og jobber så ofte sammen. I arbeidet på Solgården var vi ofte sammen under morgenandaktene, mens Aslaug også jobbet som miljøarbeider blant beboerne der. Aslaug har dessuten jobbet mye med informasjonsarbeid og skrevet jubileumsboken for 40 årsjubileum til Minnekirken. Nå vil jeg gjøre mitt beste for å gi henne drahjelp og sterk støtte slik at hun også får samlet historien om Kirkesenteret i Albir mellom to permer i tide til jubileumsfesten, avslutter den sindige og sympatiske presten.