100 % elektriske kjøretøy representerer bare 0,87 % av det totale antallet biler og SUV-er på spanske veier i dag, ifølge de nyeste dataene.
Bil- og SUV-flåten som er i omløp på Spanias veier er fortsatt svært gammel, med en gjennomsnittsalder på 13,4 år, knapt yngre enn i 2024 og 2023.
En studie utarbeidet av den nasjonale foreningen for forhandlere av utstyr, reservedeler og tilbehør (ANCERA) har analysert aldersfordelingen, drivstofftyper, geografiske områder og fremtidige prognoser for personbil- og SUV-flåten. Til tross for en økning i registreringer på 10 % i 2024, er tempoet i flåtefornyelsen fortsatt lavt.
Av alle kjøretøyene i omløp er 44,9 % mer enn 15 år gamle, noe som bremser moderniseringen av flåten og de gunstige miljømessige og økonomiske bidragene.
«Problemet er ikke bare alder, men markedets strukturelle manglende evne til å fornye seg i det tempoet som den klimatiske, økonomiske og regulatoriske konteksten krever», sa presidenten i ANCERA Nines García de la Fuente. «Med registreringer som ikke overstiger 1,1 millioner enheter per år, kan vi ikke snu trenden, noe som påvirker både trafikksikkerheten og utviklingen av et effektivt og bærekraftig ettermarked.»
Langsom elektrifisering
For øyeblikket representerer 100 % elektriske kjøretøy bare 0,87 % av det nåværende antallet biler og SUV-er på spanske veier, selv om tallet forventes å tredobles innen 2030.
Hybridkjøretøy står for 7,6 % av totalen, spesielt i aldersgruppen 0 til 5 år, hvor de allerede representerer 34,9 % av nye kjøretøy.
«Adopsjonen av elektriske motorer er fortsatt betinget av faktorer som pris, ladeinfrastruktur og autonomi», sa generalsekretær i ANCERA, Carlos Martín. «I dag kjører fortsatt 99 % av kjøretøyparken med forbrenningsmotorer, noe som tvinger oss til å fortsette å jobbe mot en realistisk, gradvis overgang», legger han til.
Rapporten inneholder også data om leasingparken, som består av 777 527 kjøretøy, med en gjennomsnittsalder på 2,84 år. Dette segmentet representerer 3,3 % av det totale antallet kjøretøy.









