En kriminell gjeng som stjal fra biler tilhørende utenlandske turister ved serviceområder på motorveien i Valencia er arrestert av Guardia Civil.
Seks personer er anklaget for 54 innbrudd i kjøretøy, der de har tatt gjenstander til en verdi av over 127 000 euro og nesten 27 000 euro i kontanter.
Mannskapet brukte frekvensjammere for å forhindre at biler låste seg når passasjerene gikk til en restaurant eller et toalett.
De opererte på tvers av serviceområder mellom Tarragona-provinsen og Murcia-regionen, men konsentrerte seg hovedsakelig om Valencia-området på grunn av en høy tilstrømning til turistmål.
De brukte leiebiler for å bevege seg rundt, og for å begå forbrytelsene byttet de dem kontinuerlig for å unngå å bli identifisert.
Når de var i et serviceområde, delte de ansvaret seg imellom.
Noen hadde ansvaret for å overvåke passasjerene i kjøretøyene når de forlot bilene sine.
En annen av gjerningsmennene blokkerte bilnøkkelsignalet som hindret kjøretøyet i å låse seg mens en kollega utførte innbruddet.
I noen tilfeller brukte de distraksjonsteknikker der en av dem snakket med sjåføren mens et annet besetningsmedlem stjal eiendelene deres.
Guardia Civil uttalte at gjengen opprettholdt konstant kontakt med hverandre via trådløse hodetelefoner.
Etter et ran eller innbrudd i bilene brukte de stjålne bankkort før de ble sperret.
Stjålne gjenstander ble lagret i hjemmene deres og til og med i spesialleide rom.
De brukte andre folk til å selge luksussmykker, klær, parfymer og sko, samt datamaskiner, nettbrett, telefoner og elektroniske enheter, på bruktmarkedet.
Fire husransakelser har blitt utført i de valencianske byene Quart de Poblet, Las Cuevas, Utiel, samt Vall de Uxo i Castellon-provinsen.
Tallrike kofferter, ryggsekker, designerklær, sko, luksusvesker og andre personlige eiendeler ble konfiskert og returnert til sine rettmessige eiere.
De seks arresterte er siktet for tyveri, svindel og tilhørighet til en kriminell gjeng.









