To roboter tar del i arbeidet ved et eldrehjem i Lleida i Spania. Velferdsteknologien gjør nye framskritt.
Den digitale utviklingen, hvor roboter programmeres til å utføre mer og mer sofistikerte jobbfunksjoner, utvides stadig. Nå tar altså de kommunale myndigheter i Lleida og «utplasserer» to roboter. De skal bistå i omsorgsarbeidet ved et sykehjem, hvor demenspasienter bor.
Følges nøye
De to robotene er på «prøveansettelse» og de blir fulgt nøye av de ansatte, samt at de måler de pleietrengendes reaksjoner på robotenes adferd.
Robotens arbeidsområde, eller funksjon, er å delta under felles bespisning, hvor den går og snakker og anbefaler pasientene å huske på å drikke juice og vann til måltidet. Roboten holder også orden på hvor mye pasientene drikker i løpet av dagen, som er verdifull informasjon til de ansatte ved institusjonen. Dehydrering blant eldre mennesker er en stor utfordring.
Har kvinnestemme
Temi, som roboten kalles, har en kvinnestemme. Flere av pasientene snakker med roboten og de oppfatter Temi som en vennlig «ansatt».
Prosjektet med å teste ut roboter ved denne type institusjoner, ledes av Teresa Botiguè, leder ved Universitet i Lleida.
Kunstig intelligens
-Roboten holder oversikt over beboerne, hjelper oss med at pasientene får i seg nok væske, for å unngå dehydrering.
Roboten tar også del i forskjellige aktiviteter som bingo sammen med de pleietrengende, forteller Teresa Botiguè til avisa La Razon.
Prosjektet omfattes med stor interesse fra kommunale og statelige organer, som jobber med pleie og omsorgsarbeid.
Robotprosjektet er nesten som en selvfølgelighet, involvert i utviklingen under kunstig intelligens, AI. Erfaringen fra prosjektet, som heter Hidroponent, vil bli distribuert til andre kommuner og myndigheter i Spania.
Revolusjon i hjemmesykepleien
Helsemyndigheten i Madrid tar i disse dager i bruk et avansert elektronisk overvåkingssystem knyttet til eldre beboerne i sine egne hjem. Det snakkes om en teknologisk revolusjon, skriver avisa Diario Madrid.
Ambisjonen er å bistå beboerne på kort varsel. «Advanced-Telecare», eller på godt norsk, Avansert Teleomsorg, som prosjektet heter, og som vil bety en ny milepæl av det tradisjonelle konseptet knyttet til hjemmesykepleie.
Den elektroniske overvåkingen vil knyttes til mulige funksjonshemninger og tilpasse dagliglivet til hos den pleietrengendes, etter individuelle evner i hvert enkelt tilfelle.
Databasene som bygges opp rundt hvert hjem, hvor pleietrengende bor, vil inneholde alt av endringsdata som registreres
via magnetiske sensorer i dører, kjøleskap, bad og toalett, samt videoovervåking av hjemmet.
Positivt prosjekt
Overvåkingssentra for hjemmehjelpen i kommunal regi vil følge disse hjemmene og informere hjemmesykepleierne fortløpende om nødvendig bistand, hvor endringer hos den pleietrengende har oppstått.
Det spanske målet med denne endringen, er å forbedre omsorgen for den pleietrengende i en avhengighetssituasjon, samt gi folk en mulighet til å bo lenger hjemme, Det kan være bra for pasienten, men også positivt med tanke på å belaste allerede sprengte institusjoner.
Det gjelder i Spania, men ikke minst i Skandinavia. Velferdsteknologien er en måte for samfunnet å spare penger.
Prosjektet i Madrid, er ledet av Ana Dàvila, som kommer fra det spanske helse- og familiedepartement.
320 enheter bestilt
Prosjektkostnadene er så langt beregnet til 33,6 millioner euro, og antall ansatte knyttet til
denne tjenesten, vil bli 450 personer med forskjellig faglig bakgrunn.
Fjerndiagnostisering vil bli foretatt av leger, psykologer og øvrig helsepersonell.
Adferdsendringer hos den pleietrengende vil bli registrert, og bli undersøkt ved besøk i hjemmet til pasienten.
Det spanske helsedepartementet prioriterer denne utvikling meget høyt og har bevilget 39,3 millioner euro til innkjøp av
320 000 enheter til overvåking i hjemmene til de syke.










