Alicante-provinsen opplevde at gradestokken steg til over 30 grader søndag. Det er hele 7,1 grader over normalen for begynnelsen av april. Folk strømmet til strendene, og ganske mange tok seg et bad i Middelhavet.
Bakgrunnen for de høye temperaturen, var at calimaen, la seg som en klam hånd over provinsen. Det ble dårlig sikt, fjellkjedene var innhyllet i tykk tåke, og selv Calpeklippen (bildet) ute i havet så folk mindre godt denne helgen.
Calimaen var mest framtredende i innlandet.
Varmest søndag, var det i Orihuela med 31 grader. Deretter kom Callosa d `en Sarria med 30,5 grader og Cocentaina med 30,4 grader.
Mandag, som er fridag i 198 kommuner i Valencia-regionen, siden regionens skytshelgen, San Vicente Ferrer skal feires, vil det bli disig vær halve dagen. Tåka vil gradvis forsvinne og bli erstattet av sterke vindkast. Vinden kan i ettermiddag og kveld bli opptil 50 kilometer i timen.
Temperaturen vil bli noe lavere enn lørdag og søndag.
Fra tirsdag av og uka ut, forventes det vakkert vær, sol og temperaturer litt i overkant av 20 grader midt på dagen på Costa Blanca.









