Det ligger an til å bli rekordhøye temperaturer for årstiden i Spania den kommende uka. Det kan bli 36-37 grader midt på dagen enkelte steder.
-Det blir temperaturer langt over det som er normalt for september og oktober de kommende dagene, sier meteorologen, Martin Leon hos Meteored til avisa 20 Minutos.
Aller varmest blir det i Guadalquivir-dalen sør i Spania, der det uansett årstid pleier å være varmt. Her blir det altså opp mot 37 grader de nærmeste dagene. Det mest vanlige er at det blir mellom 24 til 30 grader fra nå av og minst uka ut
-Nedbør kan vi se langt etter de første 10-12 dagene, opplyser Ruben del Campo, som er talsmann hos meteorologisk institutt, AEMET. Han støtter analysen og prognosene til kollega Martin Leon.
Temperaturene som det spanske fastlandet nå vil oppleve, er mer lik august enn det man pleier å ha av temperaturer i månedsskifte september/oktober. Det blir mellom 5-12 grader over normalen.
Det er primært varm luft fra Nord Afrika som velter over Spania og som fører til de høye temperaturene. Et oppvarmet Middelhav bidrar til å holde temperaturene oppe på et høyt nivå for årstiden.









