Spania opplever at coronasmitten øker igjen. Spesielt etter at påskeferien er unnagjort, så stiger smittetallene ganske mye.
Antall infeksjonstilfeller har steget fra 800 til 2 000 per 100 000 innbygger i løpet av kort tid.
Helsemyndighetene er usikre på om smitteøkningen er en konsekvens av påskeferien eller om det er en ny virusvariant som har dukket opp.
Smittetallene i Spania har vært stabile helt siden jul. De har ligget på ca. 200 tilfeller per 100 000 innbyggere helt til nå. Professor ved fakultetet for biologisk vitenskap ved Complutense University, Jesus Perez Gil sier at man ikke må trekke forhastede konklusjoner på bakgrunn av smitteøkningen.
-Vi trenger mer tid på å få konkrete bevis på årsaken til at smitten øker. Det kan være en ny bølge, men det kan også være et engangstilfelle, sier professoren.
En del skoler melder om ekstra stort fravær i dagene etter påske. Det kan være coronasmitte som har rammet de yngste, men det kan også være andre typer luftveissykdommer, som er ganske vanlig på denne årstiden.









