Eierne av Spanias største supermarkedkjede, Mercadona fortsetter å tjene grovt med penger. Fjoråret ble bra for selskapet.
Omsetningen økte med 11 prosent, mens bunnlinja steg med seks prosent.
Omsetningen endte på svimlende 31 041 milliarder euro. Overskuddet ble 718 millioner euro.
Juan Roig, som er administrerende direktør og hovedeier i Mercadona, innrømmer at prisene har steget, men samtidig påpeker han at Mercadona har bidratt til mindre prisvekst ved å holde igjen på prisene der de har kunnet gjøre det.
Mercadona skal ha tatt to prosent av prispåslagene selv. I snitt har prisene steget med 11 prosent. Hvis ikke Mercadona hadde tatt sin del, ville det altså vært 13 prosent prisoppgang.,
-Vi har hatt en kontinuerlig kamp med våre leverandører for å holde prisene mest mulig nede, sier Roig.
Mercadona fjernet i fjor 800 produkter fra sine hyller. Bakgrunnen var ønsket om å spare kostnader.
Mercadona betalte 390 millioner euro av overskuddet i skatt.
Juan Roig selv hever 11 millioner euro i lønn per år, samt at han tar ut et utbytte for 2022 på 88 millioner. Totalt tar aksjonærene i Mercadona ut 161 millioner euro i utbytte
Mercadona har 99 000 ansatte i Spania og Portugal. Kjeden består av 1 677 butikker i de to landene. Kjeden åpnet 63 nye forretninger, la ned 49 og moderniserte 41 butikker i fjor.









