Benidorm går i bresjen for å fjerne såkalte «piratminibanker», minibanker som er satt opp ulovlig og som ikke betaler avgifter til kommunen. Det er ventet at flere andre spanske kommuner vil følge opp og gjøre det samme som Benidorm.
I Benidorm er det kartlagt at det finnes 196 slike minibanker. Bankene mangler lisens og betaler altså ikke avgift for leie.Huseieren derimot mottar leie for plassen bankautomatene okkuperer.
Det var da bankene begynte nedleggingen av sine filialer og kuttet ut minibanker, at disse andre typene av automater så dagens lys. De kalles ATM. De er plassert i spanske byer der det finnes mange turister. Inntektene hentes via gebyrer, for det er ganske kostbart å ta ut penger via ATM.
Det er i all hovedsak tre ulike selskaper, Euronet 360, Cardtronics SL og Cash Entidad de Pago SL, som står for installasjonen og driften av de ulovlige minibankene i Benidorm. Disse har fått beskjed om å demontere og fjerne installasjonene innen en måned. Mange av bankene er bygd inn i bygningens fasade (se bilder).
2 000 euro per minibank må selskapene ut med om de ikke følger det kommunale vedtaket.
I Benidorm startet de prosessen med å få fjernet minibankene i mars i fjor, så det har vært en møysommelig og langdryg prosess, men nå ser det altså ut for at de kommunale vedtektene og en regional lov fra Generalitat Valencia gjør det mulig å sanksjonere.










