I juni besluttet den spanske regjeringen å senke momsen, senke elskatten og sløyfe skaten som elektrisitetsselskapene normalt betaler. Disse fordelene, som fører til lavere strømregning for folk flest, blir nå forlenget i første omgang til 1. mai.
Bakgrunnen er at prisene på strøm er rekordhøye i Spania. Det er heller ingen utsikter til at prisene skal gå ned med det første, for alt tyder på at prisene på elektrisitet vil forbli høye til langt ut på vårparten.
16. desember var engrosprisen i Spania 302, 48 euro per megawattime. Dette viser at prisnivået er rekordhøyt. Situasjonen er ganske identisk i andre land i Europa. Prisen i for eksempel Frankrike er 353 euro 16. desember.
Momsen er senket fra 21 prosent til ti prosent, elskatten er senket fra 5,11 til 0,5 prosent og skatten som elektrisitetsselskapene har betalt er sløyfet. Denne skatten har vært på sju prosent. Det er altså disse fordelene som Spanias energiminister, Teresa Ribera har besluttet å videreføre i første omgang til 1. mai.









