Fredag 22. oktober er det offisiell åpning av spanske norske dager i Casa Cultura i Alfaz del Pi. Interessen for festivalen er i år ekstra stor.
-Vi har fått god respons på programmet, en god del mennesker er nok veldig «sultne» på kulturopplevelser etter coronapandemien. Mange har allerede kommet til Spania og flere er på vei i disse dager, opplyser en av initiativtakerne bak spansk norske dager, Siegmund Watty til SPANIA I DAG.
Ledige billetter
Siegmund Watty påpeker at selv om interessen for arrangementet er større enn vanlig, er det fortsatt ledige billetter til alle arrangementene.
-Det er spesielt arrangementene med vinsmaking, museumsfest og konserten i Villajoyosa det lønner seg å kjøpe billetter tidlig, for her er det kapasitetsbegrensninger siden lokalene ikke er så store.
Kommunen er med
Det er Siegmund Watty og Erland Dalen som står bak spansk norske dager i år igjen. Medarrangør er også Alfaz del Pi kommune, som uttrykker stor tilfredshet med å samarbeide med nordmennene. Rådmann Martine Mertens mener at festivalen er en perfekt symbiose av norsk og spansk kultur, og kunst.
-Det er utarbeidet et omfattende og godt program, som vi i kommunen tror vil treffe folk flest, sier Mertens i en kommentar.
Det er nittende gang at spansk norske dager arrangeres. Planleggingen for jubileumsarrangementet i 2020 er allerede i gang.
Stjernespekket neste år
-Vi er i dialog med flere artister og kan love et stjernespekket program neste år, men først får vi avvikle årets festival, sier Siegmund Watty.
Programmet i år viser at det burde være noe for enhver smak. Ifølge arrangørene er «En natt med orglene i Nidaros 27. oktober virkelig rosinen i pølsa. Dette blir festlig, for man aldri har hatt med orgel. Filmopptakene fra de tre orglene i Nidarosdomen blir betegnet som fantastiske. Utover dette henviser til programannonsen i dagens avis.















