Det blir vindfulle dager igjen over nesten hele Spania. Stormen Gabriel melder nemlig sin ankomst onsdag og torsdag. I helgen blir det derimot bedre vær.
Flere steder vil vinden komme opp i 120 kilometer i timen og bølgehøyden vil bli fra fem til åtte meter. Hele 31 provinser i Spania er i alarmberedskap.
Dårligst vær blir det i Asturia, på Mallorca og i Baskerland, men på Costa del Sol blir det også veldig mye vind. Det er meldt vindstyrke opp mot 90 kilometer i timen flere steder i regionen. Det blir også vindfullt på Costa Blanca, men vinden skal ikke bli fullt så sterk her.
I nord forventes det nedbør og snø. Mandag måtte 350 personer evakueres i Huesca i Nord-Spania på grunn av enorme snømengder og fare for skred.
Temperaturen vil falle over hele Spania og det blir stor temperaturforskjell fra kysten til innlandet. Det kan dreie seg om opp mot 10 grader forskjell – i favør av kystområdene. Trøsten er at vinden vil løye natt til fredag og temperaturen stiger igjen i helgen.









