Med boligprisene langs kysten som stiger som aldri før og levekostnadene som stiger utover det en rimelig pensjon en gang kunne ha råd til, ser ikke Spanias kyster ut som det billige paradiset de en gang var.
Mange som har måttet bytte hjem har blitt trukket bort fra sol, sjø og sand for å heller å betrakte den uberørte naturen i innlandet, og byttet ut utsikten over Middelhavet med en allikevel fantastisk utsikt over fjelltopper og daler, hvor bokostnadene minner mye mer om tidligere tiders.
Et av de tydeligste eksemplene på denne innlandsvekkelsen finner sted i Orgiva, en liten by med bare rundt 7000 innbyggere som ligger tett sammenkrøpet i Granadas dramatiske Alpujarra-region, hvor nesten to tredjedeler av innbyggerne enten er født i utlandet eller i en annen del av Spania. Med bil er Orgiva bare 40 minutter til stranden i Motril og en time til Granada by.
Utenlandsk befolkning revitaliserer landsbygda i Spania
Ifølge tall offentliggjort av Orgiva rådhus er 26,42 prosent av befolkningen, rundt 2311 personer, utenlandske, og representerer forbløffende 72 forskjellige land. Ytterligere 38,20 prosent er spanjoler som flyttet dit fra andre deler av landet, noe som gjør at bare 35,38 prosent er født lokalt.
Det største utenlandske samfunnet er briter (754 innbyggere), etterfulgt av tyskere (253), nederlendere (171), rumenere (153), marokkanere (138), franskmenn (124) og italienere (108). Listen strekker seg deretter fra Belgia, USA og Sveits til langt mindre vanlige nasjonaliteter som gambiske, malaysiske, srilankiske og sierraleonske.
Ordfører Raúl Orellana beskrev byen som «et av de mest flerkulturelle sentra» i Spania for sin størrelse. «Mangfoldet er en svært viktig faktor på et sosialt, økonomisk og kulturelt nivå», sa han. «Ulike språk, skikker, kjøkken og måter å forstå verden på sameksisterer i samme rom, og det beriker oss som kommune og som folk.»
Orgiva, en gang truet av avfolking, kommer tilbake med utvandrere
I en region som lenge har vært truet av avfolking, har tilstrømningen av nykommere blitt det beste forsvaret mot tomme landsbyer. «Ankomsten av utenlandske innbyggere hjelper Orgiva med å opprettholde, og til og med øke, befolkningen», forklarte Orellana. Det fornyer også alderspyramiden og opprettholder viktige tjenester og bedrifter som er avhengige av en kritisk masse av innbyggere.
Hus i Orgiva kan finnes fra så lite som €43 000 (oppussingsboliger) til store leiligheter på rundt €85 000 og landlige hus med tomt fra €100 000. Det er for tiden ikke mye å tilby for langtidsleie, ifølge Idealista.com, men erfaring viser at det på disse stedene er bedre å finne en korttidsleie før man vinner lokalbefolkningens tillit og oppdager de beste utleieboligene via jungeltelegrafen.
For mange europeiske pensjonister og fjernarbeidere som er priset ut av Costa del Sol eller Balearene, tilbyr byer som Orgiva nå ikke bare dramatisk lavere bokostnader, men også et ferdig internasjonalt samfunn satt opp mot noe av Andalusias mest spektakulære fjellandskap. Det som startet som en økonomisk nødvendighet, er raskt i ferd med å bli en av Spanias mest vellykkede og mest fargerike demografiske oppsving.









